Jak budujący domy wybierają system ogrzewania? Zwykle zaczynają od wyboru źródła ciepła. To serce naszej instalacji grzewczej. Podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej czy własny piec? A jeśli piec, to na jakie paliwo? Z otwartą czy zamkniętą komorą spalania? Kocioł kondensacyjny?
- Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Najważniejsze tak naprawdę są przede wszystkim jakość sprzętu i dostępność serwisu. Bardzo tani kocioł może być wykonany z kiepskich materiałów i części, a przez to awaryjny, co sprawi dodatkowe koszty podczas napraw i narazi nas na niewygody - ostrzega Błażej Wojciechowski z firmy Afriso, która jest producentem armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych. - Z kolei piec nawet najlepszej firmy może nam przysporzyć ogromnych problemów już drobną usterką, jeśli najbliższy licencjonowany serwis znajduje się 100 km od naszego domu.
W grzejniku czy podłodze
Rury są tętnicami i żyłami instalacji grzewczej. Gorąca woda płynie nimi z kotła, oddaje ciepło np. w grzejnikach lub instalacji podłogowej, a potem wraca, by znów się ogrzać. Tu trzeba podjąć kolejną decyzję: tradycyjne grzejniki czy może ogrzewanie podłogowe?
- Jeżeli chcemy mieć w domu ogrzewanie podłogowe, musimy pamiętać, że najlepiej sprawdza się ono w przypadku podłóg z płytek terakotowych, kamiennych itp., czyli takich, które łatwo przewodzą ciepło. Przy podłogach z naturalnego drewna lepiej sprawdzą się zwykłe grzejniki - tłumaczy Błażej Wojciechowsk.
Sterownik pomoże
Doskonały piec oraz świetnej jakości rury i elementy oddające ciepło nie będą działały skutecznie, jeśli nie będzie nimi kierował odpowiedni sterownik. Mózgiem systemu ogrzewania jest regulator. To dzięki niemu można dostosować sposób grzania do różnych czynników: naszych potrzeb, pór dnia czy pogody.