Celem organizacji jest skupienie firm z branży w jednej grupie, która podejmie wspólne starania o wdrożenie rozwiązań prawnych najbardziej korzystnych dla procesu inwestycyjno-budowlanego. – Likwidując szkodliwe przepisy, można zauważalnie obniżyć w Polsce koszty budowy zarówno dróg, kolei, jak i mieszkań. Przykład: sam rząd w jednym ze swych raportów zauważył, że w cenie metra kwadratowego mieszkania ok. 30 proc. stanowią koszty różnego rodzaju regulacji. Wyeliminowanie ich pozwoli za te same pieniądze budować szybciej i taniej – deklarują założyciele unii.
Do założycieli URBI, która powstała z inicjatywy Centrum im. Adama Smitha, należą m.in.: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Polski Kongres Drogowy, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, Polski Związek Pracodawców Budownictwa i Rudnicka & Consulting.
– Zaangażowanie tak różnorodnych organizacji i środowisk pozwala nam kompetentnie wypowiadać się na każdy temat związany z procesem budowlano-inwestycyjnym – podkreśla Marzena Rudnicka, ekspert w Centrum im. Adam Smitha.
Unia Rynku Budowlano-Inwestycyjnego wśród głównych celów działania wymienia wypracowanie i wdrożenie prostych i jednoznacznych zasad prawa budowlanego, likwidację użytkowania wieczystego i zastąpienie go prawem własności, zmianę ustawy o zamówieniach publicznych i wprowadzenie jasnego systemu podatkowego.
– To doprowadzi do odblokowania procesu inwestycyjnego w Polsce, a w rezultacie do zauważalnie wyższego poziomu dobrobytu i bogactwa narodowego – uważa Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.