– Stało się to głównie za sprawą aktywności spółek deweloperskich budujących mieszkania. Kupowane są najchętniej tereny przeznaczone pod projekty mieszkaniowe w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście. Grunty z uregulowaną sytuacją prawną i planistyczną sprzedają się niemal od ręki. Niekiedy lista potencjalnych kupców doprowadza do wzrostu ceny gruntu – zapewnia Emil Domeracki z Colliers International.
W 2014 r., według Colliers International, wartość transakcji w tym sektorze może osiągnąć ok. 1,8 mld zł. – Ziemią zainteresowani są zarówno deweloperzy działający na polskim rynku od dawna, mający kapitał lub źródło finansowania dla planowanych projektów, jak i nowi gracze, wchodzący na rynek z kapitałem z Ukrainy, Rosji czy Belgii. Spodziewamy się kolejnych transakcji w tym roku i na pewno w I kwartale 2015 r. – prognozuje Daniel Puchalski z JLL.
W Warszawie, w zależności od rodzaju i segmentu działalności inwestora, poszukiwane są grunty m.in. na Mokotowie, Ochocie i w Śródmieściu. Dzięki drugiej linii metra, bliskości centrum i licznym inwestycjom biurowym deweloperzy intensywnie sprawdzają ceny i dostęp do działek również na Woli. – Rośnie zainteresowanie terenami do tej pory przemysłowymi, jak Targówek czy Żerań, gdzie zmieniane jest przeznaczenie i grunty są szykowane pod inwestycje mieszkaniowe. Większa jest aktywność deweloperów na obrzeżach miasta. Tutaj działki przeznaczone są pod osiedla, w których można będzie sprzedawać lokale przy wykorzystaniu programu „Mieszkanie dla młodych". Deweloperzy dokładnie sprawdzają ofertę rynkową, ale nauczeni kryzysem nie robią dużych zakupów na zapas – mówi Renata Osiecka z AXI IMMO.
Według Daniela Puchalskiego firmy szukają często ofert pod niewielkie projekty – do 10 tys. mkw., a także pod ekskluzywne inwestycje – do 3–4 tys. mkw., w centrum stolicy lub w szczególnie atrakcyjnych miejscach, np. przy parkach.
Badane są, jak wyjaśnia Emil Domeracki, tereny, na których budowę osiedli liczących nawet do 1 tys. mieszkań można prowadzić etapami przez trzy do pięciu lat. Koronnym argumentem, który decyduje o udanym zamknięciu transakcji, jest cena za mkw. gruntu.