Działania nadzwyczajne dla frankowców

Istotne zmniejszenie spreadu walutowego na pół roku. Uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR przy wyliczaniu oprocentowania - zalecił bankom Związek Banków Polskich.

Publikacja: 23.01.2015 14:47

ZBP przedstawił bankom propozycję pakietu działań związanych ze wzrostem kursu CHF

Zarząd Związku Banków Polskich, po przeanalizowaniu sytuacji wywołanej reakcją rynków walutowych na uwolnienie kursu franka szwajcarskiego, zwrócił się do banków członków ZBP, zaangażowanych w kredyty walutowe w CHF - z propozycją wdrożenia pakietu działań dostosowujących warunki bieżącej obsługi kredytów do aktualnych możliwości kredytobiorców.

- Skierowanie do banków pakietu propozycji jest konsekwencją ostatnich wydarzeń wynikających z decyzji szwajcarskiego banku centralnego, w szczególności dotychczasowych propozycji banków, władz regulacyjnych i nadzorczych oraz prawdopodobnych następstw decyzji Europejskiego Banku Centralnego - tłumaczy zarząd ZBP.

ZBP stoi na stanowisku, że w obliczu nagłego wzrostu zobowiązań Klientów banków, posiadających zobowiązania z tytułu kredytów mieszkaniowych denominowanych we franku szwajcarskim oraz towarzyszącemu temu wzrostowi o zbliżoną kwotę zobowiązań banków z tytułu finansowania tych kredytów, banki powinny w sposób elastyczny reagować na zmieniającą się sytuację swoich Klientów, mając jednocześnie na względzie bezpieczeństwo zdeponowanych oszczędności - czytamy w stanowisku ZBP.

Propozycje związane z elastycznym podejściem do możliwości terminowej obsługi zobowiązań przez kredytobiorców zostały skierowane do wszystkich banków mających w swoim portfelu zobowiązania klientów we franku szwajcarskim. Zarząd ZBP zaapelował o ich przyjęcie.

Zgodnie ze stanowiskiem Zarządu ZBP, proponowane bankom działania w związku z zaistniałą sytuacją powinny obejmować:

- Uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR przy wyliczania wysokości oprocentowania kredytów mieszkaniowych.

- Istotne zmniejszenie na najbliższe 6 miesięcy tzw. spreadu walutowego, co skutkować będzie odczuwalnym zmniejszeniem wysokości płaconych przez klientów rat kredytowych.

- Wydłużenie na wniosek klienta okresu spłaty lub okresowe zawieszenie spłaty raty kapitałowej, tak, aby jej poziom nie był wyższy lub był niewiele wyższy niż przed uwolnieniem kursu. Wnioski te mogłyby być składane wyłącznie przez kredytobiorców zamieszkujących kredytowaną nieruchomość.

- Rezygnację z żądania nowego zabezpieczenia oraz ubezpieczenia kredytu wobec kredytobiorców terminowo spłacających raty kredytowe.

- Umożliwienie kredytobiorcom bezprowizyjnej zamiany waluty kredytu z CHF na PLN po kursie równym średniemu kursowi NBP.

- Uelastycznienie zasad restrukturyzacji kredytów hipotecznych dla klientów zamieszkujących kredytowane nieruchomości.

Proponowane bankom działania mają na celu ułatwienie klientom zachowania stabilności finansowej poprzez obniżenie lub racjonalizację obciążeń wynikających ze zmienności kursu walutowego. W niektórych przypadkach pozwolą także na wypracowanie dogodnego rozwiązania powstałych problemów lub restrukturyzację kredytu - tłumaczy ZBP.

Zarząd ZBP tłumaczy, że część z propozycji ma charakter bezterminowy i jest traktowana jako rekomendowane dobre praktyki, w szczególności dotyczące okresu wyższej niepewności i zmienności na rynku walutowym. Część natomiast może być uznana jako działania nadzwyczajne, a konieczność ich stosowania może ustąpić w perspektywie nadchodzących miesięcy z uwagi na bardziej trwałą stabilizację na rynku walutowym.

ZBP ponownie zwróci się do właściwych władz i organów nadzorczych o wdrożenie rozwiązań sprzyjających realizacji działań podejmowanych przez banki. W szczególności są to:

- zmiana przepisów z zakresu prawa podatkowego dotyczących traktowania umorzenia części kredytu jako przychód po stronie klient,

- umożliwienie pragmatycznego i elastycznego podejścia banków do kwestii wymagalności dodatkowych zabezpieczeń kredytów zaciągniętych na cele mieszkaniowe.

Nieruchomości
Czeski inwestor MY Park na zakupach w Polsce
Nieruchomości
Na jakie mieszkania nas stać? Jaki jest wybór lokali na przeciętną kieszeń?
Nieruchomości
Katowice przyciągają coraz więcej firm z branży IT. Czym kusi miasto?
Nieruchomości
Ghelamco Group wykupiło obligacje. Duża ulga dla inwestorów
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Nieruchomości
Przedwiośnie w mieszkaniówce. Duża oferta i stabilizacja cen