Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 06.07.2015 08:11 Publikacja: 06.07.2015 08:11
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Rozumiem rozgoryczenie spółki z o.o. Park Residence z powodu oddalenia jej skargi kasacyjnej przez Naczelny Sąd Administracyjny.
Trudno jednak uznać wyrok NSA (opisany w artykule „Inwestycji nie będzie", „Rzeczpospolita" z 2 czerwca) za orzeczenie dla niej korzystne, jak pisze w swoim sprostowaniu („Rzeczpospolita" z 29 czerwca) „z perspektywy inwestycyjnej i urbanistycznej". Podzielam wprawdzie opinię, że wyrok potwierdził uchybienia miejskich urzędników przy wydawaniu decyzji, pozostaje jednak faktem, że w jego wyniku, a wcześniej na mocy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zostały uchylone decyzje Zarządu Dzielnicy Śródmieście i Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 2012 r. o ustaleniu warunków zabudowy dla dwóch apartamentowców w sąsiedztwie Łazienek. Pełnomocnik spółki Park Residence poinformował natomiast w trakcie rozprawy w NSA o ostatecznym orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Warszawie potwierdzającym rozwiązanie użytkowania wieczystego na wniosek m.st. Warszawa. Wniesiona skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego jest jedynie środkiem nadzwyczajnym. Gdy zatem nastąpiło rozwiązanie umowy wieczystego użytkowania, a sądy administracyjne uchyliły decyzję o warunkach zabudowy, trudno nie dostrzec obecnych przeszkód do rozpoczęcia inwestycji.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?
Kupujący wstrzymywali się z transakcjami, sprzedający próbowali grać na czas, utrzymując ceny na wysokim poziomie.
Hale w województwie łódzkim chcą wynajmować firmy produkcyjne, logistyczne i handlowe. Popyt w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wzrósł aż o 72,5 proc.
Informacje z portali internetowych potwierdzające rezerwację czy zawierające opinię najemcy to dopuszczalne i wiarygodne dowody, że w bloku są mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.
Przydałoby się więcej spotkań z ekspertami i powołanie stałych grup roboczych dotyczących np. prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – ocenia ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas