Limity cen w programie Mieszkanie dla Młodych w większości lokalizacji wzrosły nawet ponad 10 proc. od początku obowiązywania programu. Spośród najważniejszych w przypadku rynku pierwotnego stolic województwa limity spadły tylko w dwóch miastach. Oznacza to wzrost dostępności mieszkań, zwiększoną podaż, ale może także skutkować wzrostem cen nieruchomości.
Komentuje Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus Doradcy Finansowi:
- Niemal dwa lata obowiązywania programu to dobry czas na podsumowanie zmian limitów w programie, tym bardziej, że aktualne limity, z wyjątkiem województwa pomorskiego, będą obowiązywać do końca marca przyszłego roku.
O możliwości skorzystania z programu Mieszkanie dla Młodych, oprócz kryteriów weryfikujących nabywcę, decydują także limity cen nieruchomości. W każdym województwie wydzielone zostały trzy obszary: stolica województwa, gminy sąsiadujące ze stolicą oraz pozostałe gminy w województwie.
Dla każdej z tych lokalizacji ustalane są maksymalne limity ceny 1 metra kwadratowego nabywanej nieruchomości. Limity teoretycznie ustalane są wraz z początkiem każdego kwartału, jednak w praktyce, z uwagi będące podstawą do wyliczenia limitów odpowiednie wskaźniki publikowane przez właściwych wojewodów, są zmieniają się co 6 miesięcy w każdej z lokalizacji.