Tak wynika z badania firmy KPMG, przeprowadzonego wśród ponad 90 instytucji finansowych w 21 krajach, w tym w Polsce.
- Banki w Polsce nadal uznają segment nieruchomości za względnie bezpieczny do finansowania i z reguły są skłonne finansować do 70 proc. wartości godziwej nieruchomości przynoszących stały dochód. Po raz pierwszy od 2010 roku, nieruchomości handlowe okazały się bardziej preferowaną klasą aktywów przez banki w Polsce niż nieruchomości biurowe - twierdzą analitycy KPMG.
Tańsze finansowanie
Zwracają uwagę, że Europa doświadcza rekordowo niskich stóp procentowych, a Europejski Bank Centralny zainicjował program wykupu aktywów, których celem jest poprawa pozycji płynnościowej banków. Innym zjawiskiem jest wzmożona konkurencja, jakiej doświadczają banki ze strony kredytodawców alternatywnych, takich jak fundusze private equity i private debt oraz banki inwestycyjne.
- W wyniku wzrostu finansowania przez wykorzystanie funduszy alternatywnych pochodzących z zagranicznych banków komercyjnych, funduszy private equity i emisji obligacji, bankom w Polsce coraz trudniej znaleźć okazję do finansowania wysoko ocenianych projektów nieruchomościowych - twierdzi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce. - W efekcie banki coraz bardziej konkurują pomiędzy sobą i zabiegają o kredytobiorców na rynku nieruchomości, co prowadzi do spadku marż kredytowych, jakie banki są w stanie uzyskać - dodaje.