Reklama
Rozwiń

Wycinka drzew wciąż kosztowna

Nie ma jeszcze niższych stawek opłat za wycinkę. Urzędom i inwestorom ich brakuje.

Aktualizacja: 02.12.2015 12:45 Publikacja: 02.12.2015 07:46

Wycinka drzew wciąż kosztowna

Foto: 123RF

Inwestorzy nie chcą przepłacać. Choć 28 sierpnia zmieniły się zasady ustalania opłat i kar za wycinkę drzew, do tej pory nie ma rozporządzenia precyzującego stawki. Urzędnicy więc stosują stare, czyli wyższe. Dla wielu inwestorów i urzędów to problem, ale zdaniem Ministerstwa Środowiska to burza w szklance wody.

Chodzi o wycinkę drzew związaną z działalnością gospodarczą (ta na cele prywatne nic nie kosztuje). Inwestor nie otrzyma na nią zezwolenia, jeżeli nie wniesie opłaty. 28 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która je obniżyła oraz uprościła zasady uzyskiwania zezwoleń. Znacznie też obniżyła kary za nielegalną wycinkę. Do tej pory jednak minister środowiska nie wydał rozporządzenia dostosowującego stawki do wprowadzonych zmian. Bez nich zaś trudno ustalić opłaty na nowych zasadach.

– Na razie nie naliczamy kar za nielegalną wycinkę. Opłaty ustalamy na podstawie starych stawek – mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor wydziału kształtowania środowiska w Urzędzie Miasta w Krakowie. – Choć tak naprawdę powinniśmy zawiesić wszystkie postępowania i poczekać na przepisy wykonawcze. A tych jak nie było, tak nie ma. Ciągle tylko słyszymy, że trwają nad nim prace. Krakowski urząd zamierza zwrócić się do generalnego dyrektora ochrony środowiska o przyśpieszenie prac.

Nie wszędzie jednak są problemy.

– Praca Biura Miejskiego Architekta Zieleni nie została w żaden sposób utrudniona. Stosujemy stare stawki – mówi Joanna Bobowska z Urzędu Miasta w Lublinie.

Wielu inwestorów czeka jednak na rozporządzenie.

– Opłaty naliczane na nowych zasadach są dużo niższe. Dlatego mój klient wstrzymuje się z budową osiedla na warszawskim Mokotowie – mówi adwokat Rafał Dębowski. – To odwieczny problem, że w ślad za zmianami ustawowymi nie idą zmiany w przepisach wykonawczych. Tak nie powinno być – dodaje.

Resort uspokaja.

– Projekt nowego rozporządzenia jest już po uzgodnieniach wewnątrzresortowych – tłumaczy Aleksandra Majchrzak z Ministerstwa Środowiska.

Wyjaśnia też, że resort ma jeszcze czas. Zgodnie z art. 55 ust. 2 nowelizacji z 25 czerwca 2015 r. ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (to ona wprowadza zmiany do ustawy o ochronie przyrody) ministerstwo ma 12 miesięcy na przygotowanie nowego aktu wykonawczego. Termin ten upływa 28 sierpnia 2016 r. Do tego dnia moc zachowuje rozporządzenie ministra środowiska z 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew i na jego podstawie ustala się stawki opłaty za usunięcie drzew.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, r.krupa@rp.pl

Zezwolenia, opłaty, kary

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody uprościła zasady uzyskiwania zezwoleń i obniżyła opłaty za wycinkę oraz kary. ? Teraz już nie wiek drzewa, lecz obwód pnia na wysokości 5 cm decyduje o tym, czy na wycinkę potrzebne jest zezwolenie. Nie jest potrzebne, jeżeli nie przekroczy on 25 cm. Obwód topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego i srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu nie może przekroczyć 35 cm. ? Nowela zmniejsza też kary za zniszczenie lub usunięcie drzew. Wynoszą teraz dwukrotność, a nie trzykrotność opłaty za zezwolenie na wycinkę.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono