Nie wiemy jeszcze, co oznacza ów „brak kontaktu", ale ostatnio na własnej skórze doświadczyliśmy kontroli przy zmianie siedziby oraz przy zarejestrowaniu nowej formy prawnej jako płatnik VAT.
Urząd Skarbowy sprawdził nasze miejsce wykonywania działalności. Urzędnicy poprosili osoby reprezentujące spółkę, aby potwierdziły, czy faktycznie ta firma znajduje się pod wskazanym adresem, oraz zażądały tytułu prawnego do lokalu.
Co spowoduje, że chętnych na małe biura będzie przybywać?
Zapotrzebowanie na małe powierzchnie biurowe powoduje także profesjonalizacja usług, co jest przyczyną zmiany działalności gospodarczych na bardziej usystematyzowaną formę prawną, najczęściej w postaci spółki z o.o. Do tego dochodzi obniżka podatku CIT do 15 proc., która sprzyja zakładaniu nowych spółek i szukaniu przez nie biur na swoje potrzeby.
Ale z drugiej strony mniejsze powierzchnie biurowe w budynku to więcej pracy dla zarządcy i wynajmującego. Ostatecznie jednak jest mniejsze ryzyko utraty wynajęcia znacznej części budynku oraz większa elastyczność na zmiany. Znamy coraz więcej przykładów zarządców budynków, którzy zdecydowali się na podział nawet niedużych części budynku na pokoje i w efekcie zapełniają je z powodzeniem w niedługim czasie. Stąd apel do deweloperów, którzy budują biura, aby pamiętali o małych firmach, bo wiele z nich czeka na porządne nowe biura w centrum Warszawy. —