Reklama
Rozwiń

MS: nakaz zapłaty na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych zostanie zniesiony

Uprzywilejowanie wierzytelności bankowych w trybie nakazowym nie ma uzasadnienia, dlatego art. 485 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego zostanie uchylony - informuje ministerstwo sprawiedliwości.

Aktualizacja: 23.03.2017 10:24 Publikacja: 23.03.2017 10:00

MS: nakaz zapłaty na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych zostanie zniesiony

Foto: 123RF

To odpowiedź na wystąpienie generalne  Rzecznika Praw Obywatelskich, do którego docierają skargi zaniepokojonych kredytobiorców.

Przepis  art. 485 § 3 kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że sąd może wydać nakaz zapłaty, jeżeli bank dochodzi roszczenia na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych podpisanego przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku i opatrzonego pieczęcią banku oraz dowodu doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty. Dopóki w prawie funkcjonowała instytucja bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE), banki rzadko dochodziły swych roszczeń w trybie art. 485 § 3 kpc. BTE dawał im dalej idące przywileje. Sytuacja zmieniła się diametralnie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z  14 kwietnia 2015 r. (sygn. akt P 45/12), który doprowadził do likwidacji instytucji BTE. Banki zaczęły więc  masowo wytaczać powództwa na podstawie art. 485 § 3 k.p.c., tj. w oparciu o wyciągi z ksiąg bankowych. W efekcie szybko uzyskują nakazy zapłaty, które stanowią tytuł zabezpieczenia bez nadawania klauzuli wykonalności.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono