Drożej już było. Jakie mieszkania stanieją najmocniej?

Sprzedający mieszkania używane, zwłaszcza duże, muszą się godzić na rabaty. Także deweloperzy poszerzą „wachlarz zachęt”, kusząc promocjami.

Publikacja: 24.12.2022 14:37

Drożej już było. Jakie mieszkania stanieją najmocniej?

Foto: Adobe Stock

Sprzedaż mieszkań w 2022 r. drastycznie spadła po serii podwyżek stóp procentowych i wprowadzeniu nowej rekomendacji KNF, według której banki, licząc zdolność kredytową klientów, do bieżącej stopy doliczają 5 pkt proc. Z danych Otodom Analytics (na koniec listopada), wynika, że na rynku pierwotnym siedmiu największych miast sprzedano 37,3 tys. mieszkań. Dla porównania – w całym 2021 r. deweloperzy znaleźli chętnych na 65,7 tys. lokali.

Czy 2023 rok będzie lepszy? Przed świętami rząd ogłosił prace nad nowym programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” Kupujący swoje pierwsze mieszkanie (limit wieku kredytobiorcy: 45 lat) mieliby korzystać z nisko oprocentowanych kredytów mieszkaniowych, do których przez dziesięć lat dopłacałoby państwo. Rząd chce, by program wszedł w życie w III kw. 2023 r. Czy jednak ożywi zduszony popyt?

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Nieruchomości mieszkaniowe
JLL: Sprzedaż nowych mieszkań będzie rosła w żółwim tempie
Nieruchomości mieszkaniowe
Polacy kupią więcej metrów mieszkania na kredyt po decyzji RPP
Nieruchomości mieszkaniowe
Rynek kredytów mieszkaniowych na nieco wyższych obrotach. Dane BIK o popycie
Nieruchomości mieszkaniowe
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama