Materiał powstał we współpracy z HB Reavis
Wbrew opiniom biura nie zniknęły, a w odpowiedzi na otaczające zmiany wzrosło ich znaczenie jako miejsc spotkań wspierających produktywność i integracyjną kulturę pracy. Planowanie biura przestało wręcz być wyłączną domeną dewelopera, architekta i najemcy, a stało się procesem, w który włącza się socjologów, psychologów czy ekspertów od innowacji lub zdrowia publicznego. To, czy pracownicy chętnie wrócą do biura, zależy też od stylu zarządzania, mechanizmów oceny efektywności oraz sposobów komunikacji wewnątrz firmy. Zdrowa, bezpieczna i przyjazna przestrzeń może wspierać te procesy dużo skuteczniej.
Do zaostrzonego reżimu sanitarnego i wymogów nowej rzeczywistości najlepiej przygotowane są te biurowce, które zostały akredytowane w standardzie WELL Health-Safety. Ocenia on ich wpływ na zdrowie i premiuje rozwiązania zapobiegające rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych w pomieszczeniach. Jego surowa metodologia powstała na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, a w opracowaniu uczestniczyło 600 ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego, wirusologów czy projektantów.
Budynki można projektować tak, aby nadać priorytet zdrowiu
Zarządcy certyfikowanych budynków, takich jak wieżowce Varso Place, mogą stosować liczne rozwiązania techniczne do zapewnienia osobom w nich przebywającym bezpiecznego otoczenia. W zapobieganiu namnażania się i transmisji wirusów we wnętrzach decydująca jest jakość powietrza. Dlatego już na samym początku pandemii zrezygnowano z recyrkulacji, a duży nacisk położono na dezynfekcję światłem UV oraz ponadstandardową dbałość o wentylację, klimatyzację i ogrzewanie.
Regułom dystansu społecznego mogą zarówno sprzyjać technologie bezdotykowe, jak i rozwiązania projektowe. Szczególną uwagę przykłada się też do architektury części wspólnych.