Od dziś głuchy i jego rodzina mogą w oddziale PFRON złożyć wniosek o dofinansowanie kosztów kursu polskiego języka migowego (PJM), systemu językowo-migowego (SJM) oraz sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN). Takie zmiany wprowadza nowe rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie dofinansowania kosztów szkolenia.
Niesłyszący będzie mógł uzyskać zwrot do 95 proc. kosztów szkolenia, a członek jego rodziny oraz inne osoby mające z nim stały kontakt do 90 proc. Rozliczenie będzie dokonywane na podstawie faktury lub rachunku wystawionego na wnioskodawcę oraz dokumentu potwierdzającego ukończenie kursu. Rozporządzenie określa też wzór wniosku o dofinansowanie. Trzeba będzie go dostarczyć do oddziału PFRON właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskującego. Jeśli starający się o dofinansowanie złoży niekompletne dokumenty, urząd w ciągu 14 dni wezwie go do uzupełnienia. Będzie miał na to siedem dni. Jeśli nie usunie braków, wniosek nie zostanie rozpatrzony.
Jeśli natomiast wniosek uzyska pozytywną aprobatę, fundusz wezwie do siebie chętnego do odbycia szkolenia, by podpisać z nim umowę.
Rozporządzenie jest jednym z aktów wykonawczych do ustawy o języku migowym i innych środków komunikowania się, która obowiązuje od kwietnia. Nałożyła ona m.in. na organy administracji publicznej obowiązek zapewnienia niesłyszącym pomocy tłumacza języka migowego. Ważną zmianą było także umożliwienie im kontaktu z urzędem drogą elektroniczną.
Podstawa prawna: rozporządzenie z 12 czerwca 2012 r. DzU z 20 czerwca, poz. 687