Na stronie Ministerstwa Zdrowia można przeczytać, że „to bardzo rzadko występujące schorzenia uwarunkowane najczęściej genetycznie, o przewlekłym i często ciężkim przebiegu, w około połowie ujawniają się w wieku dziecięcym. Ze względu na rzadkość występowania, trudności w rozpoznawaniu i brak świadomości społecznej, wiedza o tych chorobach była dotychczas niewielka".
Zgodnie z danymi podanymi przez resort dotąd zdiagnozowano około 6 tys. chorób rzadkich i ultrarzadkich, podczas gdy źródła medyczne mówią nawet o 8 tys. Rozbieżność może wynikać z faktu, że definicja opublikowana przez ministerstwo pochodzi z Rocznika Demograficznego GUS 2011. W Unii Europejskiej za chorobę rzadką uznaje się taką, gdy na 10 tys. przypada pięciu chorych. Oznacza to, że w Polsce może żyć 2,3–3 mln takich osób.
– Gdy w Europie zarejestrowano leczenie dla pacjentów z chorobą Pompego, chorzy sami próbowali zorganizować demonstrację przed budynkiem NFZ. Uczestniczyło w niej 10 z 17 zdiagnozowanych w Polsce pacjentów – opowiada pani Teresa Matulka, prezes Stowarzyszenia Chorych na Mukopolisacharydozę (MPS) i Choroby Rzadkie. – Te osoby zgłosiły się do nas i zaczęliśmy zapraszać do naszego grona chorych na inne rzadkie choroby metaboliczne i oczywiście ich rodziny.
Nieoceniona pomoc
Stowarzyszenie Chorych na Mukopolisacharydozę (MPS) i Choroby Rzadkie jest niezwykle prężną organizacją, która od 1990 r. nie tylko organizuje wsparcie dla chorych, walczy o leczenie i organizuje turnusy rehabilitacyjne oraz szkolenia dla specjalistów i rodzin pacjentów, ale jest także gospodarzem licznych konferencji i paneli dyskusyjnych z udziałem światowej klasy ekspertów. Na takich spotkaniach specjaliści dzielą się wiedzą i doświadczeniami, omawiają przebieg choroby u konkretnych osób, starając się wspólnie znaleźć rozwiązanie w trudnych sytuacjach. Jest to jedyna w Polsce i jedna z zaledwie czterech w Europie organizacja zrzeszająca osoby cierpiące na choroby rzadkie.
Obecnie stowarzyszenie ma pod skrzydłami około 500 chorych na ultrarzadkie choroby metaboliczne, w tym mukopolisacharydozę (w skrócie MPS) – wrodzoną, genetycznie uwarunkowaną chorobę metaboliczną, w której dochodzi do nadmiernego gromadzenia w różnych tkankach związków zwanych mukopolisacharydami. Prowadzi to do powiększania wątroby i śledziony, deformacji kostnych i niesprawności ruchowej oraz pogrubienia skóry i tkanki podskórnej, czego rezultatem jest zmiana rysów twarzy – to są wspólne objawy wszystkich mukopolisacharydoz. W niektórych typach dochodzi również do upośledzenia umysłowego.