Aktywiści z organizacji Extinction Rebellion rozpoczęli dwutygodniową kampanię, która ma zwrócić uwagę na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi. Działacze planują protesty przez dwa tygodnie w około 60 miastach na całym świecie.

Wielka Brytania

Aktywiści zapowiadają, że na demonstracjach w stolicy Wielkiej Brytanii będzie pięć razy więcej osób, niż podczas tych, które miały miejsce w kwietniu. Szacuje się, że w ciągu dwóch tygodni protestów w Londynie weźmie w nich udział nawet około 30 tysięcy osób.

W poniedziałek rano w Londynie policja aresztowała 21 osób. Aktywiści zamykali się w samochodach, zablokowali most oraz kilka ulic w dzielnicy Westminster, gdzie mieszczą się budynki rządowe. Przed siedzibą ministerstwa obrony odbyła się pikieta. Przez resztę dnia będą odbywać się podobne blokady, między innymi w pobliżu siedziby parlamentu i na Trafalgar Square. Na lotnisku London City odbędzie się również siedząca manifestacja. 

Kwietniowe protesty Extinction Rebellion w Londynie trwały przez 11 dni. Aresztowano w tym czasie ponad 1000 osób, z czego 850 postawiono różne zarzuty naruszania porządku publicznego. Dotychczas 250 z nich uznano za winne.

Londyńska policja informowała o mobilizacji tysięcy dodatkowych funkcjonariuszy. Ostrzegała także, że każdy, kto złamie prawo, musi liczyć się z aresztowaniem.

Niemcy

Aktywiści z grupy Extinction Rebellion rozpoczęli dziś rano także blokadę jednego z głównych rond w centrum Berlina, wokół Kolumny Zwycięstwa w parku Tiergarten. Blokada rozpoczęła się z samego rana, przed szczytowym natężeniem ruchu. Niemiecka policja i przedsiębiorstwo transportu publicznego zalecały objazdy.

W akcji w Berlinie bierze udział około tysiąca osób. W godzinach popołudniowych odbędzie się między innymi przemówienie Caroli Rackete, aktywistki, która transportuje migrantów z Morza Śródziemnego do Europy. Przy Placu Poczdamskim, gdzie znajduje się wiele biurowców, ma odbyć się wiec. Choć aktywiści mają oszczędzić metro i kolej miejską, władze miasta obawiają się blokady lotniska.

Dotychczasowe akcje Extinction Rebellion w Niemczech przebiegały pokojowo. Policja nie wyklucza jednak, że do protestów mogą się przyłączyć także inne grupy.

Na wydarzenia w niemieckiej stolicy, zaplanowane przez XR do 13 października, zarejestrowało się przez media społecznościowe około 6 tys. osób.

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ

Holandia

Setki aktywistów klimatycznych blokują także główną arterię komunikacyjną w Amsterdamie. Protestujący, wśród których są również działacze organizacji Extinction Rebellion, posługują się hasłem "rebelia!". Policja zgodziła się na demonstrację pod warunkiem, że nie dojdzie do zablokowania ruchu.

 Zebrani w Amsterdamie aktywiści ignorują prośby o przeniesienie się na pobliski plac. Policja poinformowała o zatrzymaniu protestujących, którzy nie chcieli opuścić ulicy znajdującej się w pobliżu Rijksmuseum. Funkcjonariusze podkreślili w oświadczeniu, że ich działania mają na celu deeskalację i upłynnienie ruchu.