Zmniejszyła się liczba Europejczyków regularnie stosujących prezerwatywę, która zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się wirusa HI, wywołującego AIDS. W zachodniej części kontynentu przez ostatnich osiem lat liczba nowych zakażeń wzrosła niemal dwukrotnie. Do większości dochodzi poprzez kontakty seksualne między kobietą i mężczyzną.
W Polsce od 1985 roku do końca października tego roku wykryto ponad 11 tys. zakażonych. – Szacujemy, że liczba ta wynosi 30 – 35 tys. – mówi dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. A to oznacza, że 75 proc. osób nie wie, że żyje z wirusem. Jego rozprzestrzenianiu się sprzyjają migracje. Widać to na przykładzie Polski. W tym roku najwyższy wskaźnik nowych przypadków HIV był w województwach: dolnośląskim, warmińsko-mazurskim i pomorskim. Sytuacja wygląda groźnie za naszymi wschodnimi granicami. W Rosji z HIV żyje 2 mln osób, na Ukrainie 350 tys.
Większość zakażonych to ludzie młodzi – 58 proc. Polaków, którzy się zakazili, nie skończyło 30 lat. Najnowsza kampania Krajowego Centrum ds. AIDS skierowana jest do nich. – Od stycznia w większości szkół ponadgimnazjalnych w województwie mazowieckim przeprowadzimy lekcje na temat problemu HIV/AIDS – mówi dr Anna Marzec-Bogusławska. Polska jako pierwszy kraj w regionie wprowadziła bezpłatne leczenie retrowirusowe, co ograniczyło epidemię. Dzisiaj AIDS nie jest wyrokiem śmierci, ale chorobą przewlekłą, jednak śmiertelną.
Problem zapobiegania AIDS będzie w Europie promowany filmem Polki. 25 – letnia Joanna Kollbek wygrała konkurs Komisji Europejskiej na scenariusz krótkiego spotu telewizyjnego.
25 milionów-tyle osób zabił już wirus HIV. Żyje z nim 33 mln ludzi