Naukowcy zbadali dwie grupy ochotników: młodych (do 35. roku życia) oraz starszych (po 60. roku życia). Poprosili ich, by rozwiązali prosty test na rozumienie słów: mieli zakwalifikować rzeczownik jako ożywiony lub nieożywiony.
100 mld - tyle jest neuronów, czyli komórek nerwowych w mózgu człowieka
Mózgi uczestników były monitorowane przez urządzenie do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Naukowcy zauważyli, że o ile w młodych mózgach odległe regiony są ze sobą zsynchronizowane, o tyle w mózgach ludzi starszych zdarza się, że działają w sposób nieskoordynowany. Wynika to z degeneracji białej materii stanowiącej łącznik pomiędzy obszarami mózgu.Brak synchronizacji nie dotyczył wszystkich osób w podeszłym wieku. Niektóre osoby starsze nie odbiegały pod tym względem od młodych. Istotny jest fakt, że ci właśnie seniorzy najlepiej radzili sobie z testami na rozumienie słów.
Nie wszystkie obszary w równym stopniu wykazywały brak synchronizacji z resztą mózgu. Te zawiadujące uwagą i przetwarzaniem danych wzrokowych były dobrze zsynchronizowane. Najbardziej wybity z rytmu był system odpowiedzialny za życie wewnętrzne.Opisane badania przeprowadzono wyłącznie na ludziach zdrowych. Ochotnicy, u których zauważono np. wczesne stadium alzheimera, nie byli włączani do doświadczeń.
Podyskutuj z autorem l.kaniewski@rp.pl