To drobne zniekształcenie małżowiny usznej występuje u około 10 proc. ludzi. Po raz pierwszy opisał je Karol Darwin w dziele "O pochodzeniu człowieka". Niewielka chrzęstna wypukłość na krawędzi ucha to pozostałość po umiejętności zwijania uszu przez naszych praprzodków, którzy w ten sposób zamykali i otwierali dostęp do przewodu słuchowego. Dr Anthony Sclafani z New York Eye and Ear Infirmary w Nowym Jorku uważa, że w czasach prehistorycznych mogła to być użyteczna umiejętność. Wskazuje na to fakt, iż do dziedziczenia tej cechy wystarczy tylko jedna kopia genu odpowiedzialnego za jej wystąpienie.
To niewielki organ, liczący 0,2 – 2 mm długości. Naukowcy nazwali go jeszcze jednym organem płciowym, tyle że zlokalizowanym w... nosie, a mimo to niemającym nic wspólnego z węchem. Narząd ten służy do wychwytywania feromonów, substancji lotnych z wydzielin skórnych. Przez długi czas myślano, że narząd lemieszowy występuje tylko u zwierząt, głównie u owadów i gryzoni, u których steruje zachowaniami seksualnymi. Część naukowców dowodzi, że feromony są wyczuwane też przez blisko połowę ludzi. Kwestionuje to dr Michael Meredith z Florida State University, który uważa, że ludzki organ nie posiada receptorów podobnych do tych, w które są wyposażone analogiczne narządy u innych ssaków. Brak mu też połączeń nerwowych z mózgiem, a geny odpowiedzialne za odbiór feromonów są u ludzi nieaktywne.
Szczęki człowieka stały się zbyt małe, by pomieścić zęby mądrości. W dodatku w miarę rozwoju gatunku traciliśmy okazję do używania zębów służących do przeżuwania twardego roślinnego pokarmu. Obecnie ósemek brakuje aż 35 proc. ludzi.
Dolny odcinek kręgosłupa to pozostałość po ogonie, który naszym przodkom służył do utrzymywania równowagi podczas poruszania się po drzewach. U ludzi kość ogonowa jest punktem zaczepu mięśni utrzymujących na miejscu odbytnicę.
Fałd spojówki rozwijający się w kącie wewnętrznym oka u ryb, gadów, ptaków i ssaków pełni funkcję wycieraczki i błony osłaniającej gałkę oczną. Ryby traktują ją jak maskę do nurkowania, wielbłądy chronią za jej pomocą oczy przed piaskiem, a większość zwierząt po prostu używa jej do nawilżania rogówki bez odcinania dostępu światła. U ludzi pozostałością trzeciej powieki jest fałd półksiężycowaty spojówki – nieduża różowa wypukłość w wewnętrznym kąciku oka.
W ludzkim ciele można dostrzec przebiegający wzdłuż głównej osi podział na powtarzalne odcinki zwane metamerami. To cecha budowy m.in. kręgosłupa, mięśni brzucha czy jelita cienkiego. Dalekich wzorców tych cech naszej budowy anatomicznej naukowcy dopatrzyli się u owadów i pierścienic.