– Mam dwa życia – twierdzi laureatka. – To pierwsze przed 1983 rokiem, i to drugie po tej dacie, czyli po odkryciu wirusa. – To drugie życie, nie tylko zawodowe, poświęciłam całkowicie wirusowi HIV, który tak mocno wpływa na ludzkość, zwłaszcza na populacje krajów rozwijających się.
Tegoroczna lauretka uzyskała doktorat w roku 1974. Do badań nad nową, nieznaną chorobą zachęcił ją starszy kolega, tegoroczny współlaureat Luc Montagnier. Od tego momentu nie zmieniła zainteresowań naukowych. – Innych nie mam – mówi sama o sobie.
W 1998 roku prof. Barre-Sinoussi staje na czele własnego laboratorium w Instytucie Pasteura. Od tego momentu rozpoczyna badania zmierzające do uzyskania szczepionki zapobiegającej AIDS. Wykorzystuje w nich różne gatunki małp naczelnych.
Ma na swoim koncie ponad 200 publikacji i 120 artykułów przeglądowych w czasopismach naukowych. W 1987 roku wydała książkę pod tytułem „Le SIDA En Question” (O chorobie AIDS, 192 strony). Za swoje badania otrzymała dziesięć wyróżnień i nagród przyznanych przez wiele krajów. Jej ojczyzna odznaczyła ją w roku 2006 słynnym francuskim odznaczeniem – Legią Honorową.
[i] —k.k.[/i]
[b]Prof. Luc Montagnier, emeryt pracujący w Europie i Stanach Zjednoczonych[/b]
Ma 76 lat. Nagrodę Nobla zadedykował wszystkim chorym na AIDS, żyjącym i umarłym. – Jestem zawsze po ich stronie. My, uczeni, wciąż musimy pracować, ponieważ choroba na razie nie jest uleczalna.
Urodził się 18 sierpnia 1932 roku w Chabris. Studiował medycynę i nauki przyrodnicze najpierw w Poitiers, potem w Paryżu i Wielkiej Brytanii – w tamtejszych renomowanych ośrodkach. W 1972 roku utworzył nową komórką badawczą specjalizującą się w wirusologii – w Instytucie Pasteura. Jest członkiem Francuskiej Akademii Medycyny i Akademii Nauk. W 1993 roku rząd francuski powierzył mu stanowisko koordynatora do walki z AIDS.
Obecnie jest emerytem, ale współpracuje z wieloma europejskimi i amerykańskimi ośrodkami badawczymi, między innymi z nowojorskim Queens College i Uniwersytetem w Paryżu. Dąży do stworzenia leków i szczepionki przeciw AIDS. 7 maja 2004 roku wraz z 75 osobistościami ze świata nauki podpisał tzw. apel paryski o zaprzestanie wytwarzania i używania produktów rakotwórczych. W latach 2003 – 2006 działał na rzecz uwolnienia pielęgniarek bułgarskich uwięzionych w Libii (pod zarzutem zarażenia dzieci wirusem HIV). W 2002 roku był konsultantem podczas terapii papieża Jana Pawła II (choroba Parkinsona). Według prasy włoskiej Montagnier przekazał osobistemu papieskiemu lekarzowi doktorowi Renato Buzzonettiemu pigułki własnego wyrobu, sporządzone z owoców papai, przeciwutleniacze opóźniające proces starzenia się komórek. Watykan nigdy nie zdementował tych rewelacji. Oprócz francuskiej Legii Honorowej otrzymał szereg naukowych wyróżnień, takich jak Rosen Prize for Oncology, nagrody Laskera, Gardinera, Japońskiej Fundacji Naukowej i Technologicznej, a także Nagrodę Króla Faisala i Księcia Asturii. Ma troje dzieci. Jego hobby to pływanie i muzyka klasyczna, z zamiłowaniem grywa na fortepianie, zwłaszcza sonaty Mozarta.
[i] —k.k.[/i][/ramka]
[ramka][srodtytul]Komentarze[/srodtytul]
[b]prof. Piotr Stępień, Instytut Genetyki i Biotechnologii UW:[/b]
Odkrycie wirusa HIV i stwierdzenie, że jest to agent w patologii AIDS, było krokiem milowym w historii medycyny. Miało ogromne znaczenie dla opracowania późniejszych terapii, które pozwalają żyć osobom zakażonym. Były to trudne technicznie badania, tym bardziej Nobel za nie jest uzasadniony. HIV to specyficzny wirus, który namnaża się tylko na komórkach układu odpornościowego, dlatego dojście do niego było skomplikowane.
[b]prof. Sławomir Majewski, Warszawski Uniwersytet Medyczny:[/b]
To niesamowite ukoronowanie badań nad HPV. Dwadzieścia parę lat od odkrycia zur Hausena jest szczepionka, która stosowana u osób młodych, przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, w 100 proc. chroni przed tymi typami wirusów. O miano odkrywców HIV toczył się spór między francuskimi badaczami a Amerykaninem prof. Robertem Gallo. Był duży skandal, nawet toczyło się śledztwo naukowe w USA. Okazało się, że to jednak Montagnier i Barre byli pierwsi.
[b]dr Andrzej Piasek, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, Narodowy Instytut Leków:[/b]
Olbrzymie zasługi w badaniach nad HIV, być może nawet większe niż Montagnier, ma także prof. Gallo. Jeszcze przed opisaniem HIV przez naukowców Montagniera podejrzewał istnienie tego wirusa. Przez długi czas trwał w środowisku naukowym spór o to, komu przypisać pierwszeństwo w kwestii odkrycia wirusa HIV – Montagnierowi czy Gallo.
[i]—peka, na podst. pap [/i][/ramka]
[ramka][srodtytul]Za co przyznano poprzednie Noble z medycyny[/srodtytul]
[b]2007[/b]
- Mario R. Capecchi i Oliver Smithies z USA oraz Martin J. Evans z Wielkiej Brytanii za odkrycia prowadzące do stworzenia techniki manipulowania genami myszy
[b]2006[/b]
- Amerykanie Andrew Z. Fire i Craig C. Mello za pracę nad kontrolą przepływu informacji genetycznych
[b]2005[/b]
- Australijczycy Barry J. Marshall i Robin Warren za odkrycie roli bakterii Helicobacter pylori w chorobie wrzodowej żołądka
[b]2004[/b]
- Richard Axel i Linda B. Buck z USA za badania nad receptorami zapachowymi i funkcjonowaniem węchu u ludzi
[b]2003[/b]
- Paul C. Lauterbur z USA i sir Peter Mansfield z Wielkiej Brytanii za odkrycia związane z obrazowaniem techniką rezonansu magnetycznego
[b]2002[/b]
- Brytyjczycy Sydney Brenner i John E. Sulston oraz Amerykanin H. Robert Horvitz za ustalenie, jak geny sterują wzrostem narządów i procesem zaprogramowanej śmierci komórki (apoptozą)
[b]2001[/b]
- Leland H. Hartwell z USA oraz Brytyjczycy R. Timothy Hunt i sir Paul M. Nurse za odkrycie kluczowych czynników podziału komórkowego pomocne w opracowaniu nowych terapii przeciwnowotworowych
[b]2000[/b]
- Arvid Carlsson ze Szwecji oraz Amerykanie Paul Greengard i Eric R. Kandel za wyśledzenie sposobu przekazywania sygnałów przez komórki nerwowe
[b]1999[/b]
- Günter Blobel z USA za badania nad białkiem, które rzuciły światło na podłoże wielu chorób, m.in. mukowiscydozy i kamicy nerkowej
[i]—astan, ap[/i][/ramka]
[b]Komentarz autorki na temat nagrody[/b]
Informacje o tegorocznych laureatach: [link=http://nobelprize.org" target="_blank]nobelprize.org[/link]
Więcej w [b][link=http://www.rp.pl/temat/60534.html]serwisie o Nagrodzie Nobla[/link][/b]
[i]na podst. ap, pap, reuters[/i]