Kazimierz Marcinkiewicz nie jest w swoim postępowaniu odosobniony. Związkiem ze sporo młodszą od siebie aktorką Catheriną Zetą Jones chwalił się swego czasu Michael Douglas. Z podobnego upodobania zasłynął amerykański miliarder Donald Trump. Lektura polskich tabloidów i internetowych serwisów plotkarskich sprawia wrażenie, że zjawisko to przybrało na sile wśród polskich celebrities. Przykładem jest m.in. Cezary Pazura, Janusz Józefowicz czy Piotr Rubik. Co na ten temat mówią uczeni?
[srodtytul]Żona niczym trofeum[/srodtytul]
– Jest to zjawisko typowe dla mężczyzn o wysokim statusie społecznym. Rzadko się zdarza, by wybitni profesorowie akademiccy mieli za partnerki swoje rówieśniczki. W USA istnieje ukute dla nich określenie "żona trofeum" – mówi prof. Bogdan Wojciszke z Instytutu Psychologii PAN i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Młodsza małżonka świadczy o sukcesie. Zwłaszcza jeśli jest którąś z kolei. Nie każdy może sobie przecież pozwolić na utrzymanie więcej niż jednej rodziny. To na tyle trudne, że choć ponad 80 proc. społeczeństw na świecie dopuszcza poligamię, w praktyce decyduje się na nią tylko co dziesiąty mężczyzna. Według Wojciszke fakt częstszego wiązania się polskich panów z dużo młodszymi partnerkami wynika z tego, że stali się wystarczająco zamożni.
A co mają z tego kobiety? Jak wynika z badań amerykańskiego psychologa ewolucyjnego Davida Bussa w oczach płci pięknej najważniejszym przymiotem potencjalnego męża są zasoby, tj. pieniądze i władza. Jest to zjawisko ponadkulturowe. Podobnych odpowiedzi udzieliło 5 tys. pań z 37 krajów.