Ceglane mury z epoki kamienia

Izraelscy naukowcy odkopali pozostałości domu sprzed 8 tys. lat

Publikacja: 12.01.2010 00:39

Na miejscu wykopalisk

Na miejscu wykopalisk

Foto: AFP

Na szczątki budowli natknęli się podczas rutynowych badań ratowniczych poprzedzających budowę luksusowych apartamentów w dzielnicy Ramat Awiw na przedmieściach Tel Awiwu. Poinformowało o tym izraelskie Biuro d.s. Starożytności.

– To odkrycie jest wyjątkowe. Są to pozostałości domostw z młodszej epoki kamienia. To najstarsze ruiny w całym rejonie Tel Awiwu – powiedziała agencji AFP Ayelet Dayan, kierująca zespołem archeologów w Ramat Awiwie. – Po raz pierwszy uzyskaliśmy potwierdzenie, że najstarsze populacje zamieszkujące w naszym regionie wznosiły murowane budowle. A to oznacza, że ci ludzie prowadzili już wtedy osiadły tryb życia.

Archeolodzy odsłonili resztki ścian wzniesionych z budulca bardzo rozpowszechnionego na całym starożytnym Bliskim Wschodzie – cegły mułowej suszonej na słońcu. Takie ściany, wprawdzie mało odporne na opady, ale dające się bardzo łatwo reperować, wzniesiono na bardzo trwałych kamiennych podmurówkach.

Wstępne pomiary pozwoliły ustalić rozmiary budynku, zajmował on powierzchnię ponad 125 metrów kwadratowych. Wewnątrz podzielony był ściankami na trzy izby. Archeolodzy interpretują to w ten sposób, że prawdopodobnie każde z pomieszczeń zamieszkiwała inna rodzina.

Dom stał nad brzegiem rzeczki Yarkon przecinającej dzisiaj Tel Awiw.

Sąsiedztwo rzeczki – stały dostęp do czystej wody pitnej – przyciągnęło na to miejsce neolitycznych osadników. Podstawowym zajęciem ludzi znad rzeki Yarkon była hodowla zwierząt, głównie owiec i kóz.

Osadnictwo w tym rejonie Bliskiego Wschodu jest znacznie starsze niż odkopane domostwo. Świadczą o tym między innymi kamienne groty oszczepów sprzed 100 tys. lat odnalezione niedaleko Ramat Awiwu.

Obok pozostałości budynku archeolodzy odnaleźli także fragmenty szkieletu hipopotama. To zaskoczenie dla badaczy, oznacza bowiem, że na terenie osady 8 tys. lat temu panowały zupełnie inne warunki klimatyczne niż obecnie.

Materiał Partnera
W jaki sposób nabyć odporność na dezinformację? Międzynarodowy projekt SAUFEX
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono