Obyczaje gadów z czaszek wyczytane

Szczątki nieznanego gatunku dinozaura odkryto w USA. Ich analiza dostarczyła nowych wiadomości o sposobie życia tych zwierząt

Publikacja: 24.02.2010 00:35

Głowa Abydosaurusa stanowi zaledwie 2 proc. jego ciała (ryd: Michael Skrepnick)

Głowa Abydosaurusa stanowi zaledwie 2 proc. jego ciała (ryd: Michael Skrepnick)

Foto: Rzeczpospolita

Nieczęsto się zdarza odnaleźć aż cztery czaszki wielkich gadów. Mało tego, dwie z nich znajdowały się w niemal idealnym stanie. Do tej pory podobna sztuka udała się w przypadku zaledwie ośmiu spośród 120 znanych odmian zauropodów – roślinożernych gadów.

Znalezisko znajdowało się w kamieniołomie na terenie amerykańskiego pomnika narodowego Dinosaur National Monument w stanie Utah. Ujrzało światło dzienne za sprawą paleontologów z tego ośrodka, którzy współpracowali z uczonymi z Brigham Young University (BYU). Wyniki badań publikuje „Naturwissenshaften”.

Kości zwierząt skrywał liczący 105 mln lat piaskowiec. Należały do młodych osobników, które musiały być spokrewnione z brachiozaurami. To jedne z największych i najbardziej znanych roślinożernych dinozaurów. Miały długie szyje i ogony. Ale żyły 45 mln lat wcześniej. Musiały więc to być szczątki innego, nieznanego gatunku. Paleontolodzy ochrzcili go Abydosaurus mcintoshi – od nazwy starożytnego egipskiego miasta Abydos, miejsca pochówku głowy i szyi boskiego Ozyrysa, oraz od nazwiska amerykańskiego paleontologa Jacka McIntosha.

– Abydosaurus miał lżejszą czaszkę niż ssaki. Zapewne dlatego, że znajdowała się na końcu długiej szyi – tłumaczy Brooks Britt z BYU. – W przeciwieństwie do reszty ciała zbudowana była z cienkich kości. Stanowiła zaledwie 2 proc. jego rozmiaru.

Z analizy budowy czaszek wynika, że ich właściciele nie przeżuwali jedzenia, ale od razu je połykali. Nie mieli stałych zębów. Przez całe życie w miejsce starych wyrastały nowe.

Znalezisko można obejrzeć w Muzeum Paleontologii BYU.

Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia