W jej skład wchodzą badacze polarni, oceanografowie i biolodzy morza z Laboratorium Morskiego w Plymouth w Wielkiej Brytanii i z Laboratorium Oceanograficznego w Villefranche we Francji. Wyprawą kieruje Brytyjczyk dr Pen Hadow.
Ekspedycja Catlin Arctic Survey 2010 założy bazę na wyspie Ellef Ringens w kanadyjskiej prowincji Nunavut, 1200 km od bieguna północnego. Z tej bazy grupa eksploratorów wyruszy dalej na północ. W ciągu 55 dni zbliży się o 500 km do bieguna.
Uczeni pozostający w bazie oraz wędrujący pobiorą 1500 próbek lodu i wody, przeprowadzą 16 tys. testów zaplanowanych w ten sposób, aby badać zjawisko rosnącej kwasowości oceanów. Jest ono konsekwencją wzmożonej emisji dwutlenku węgla.
Od XIX wieku, jako konsekwencja rewolucji przemysłowej, kwasowość oceanów wzrosła o 30 proc. Jeżeli emisja CO2 wynikająca z działalności człowieka będzie rosła w dotychczasowym tempie, kwasowość podniesie się trzykrotnie do 2100 roku.
Obniżka wskaźnika pH wody, równoznaczna ze wzrostem kwasowości, powoduje słabsze wchłanianie wapnia przez muszle, które stają się bardziej kruche. Zjawisko to ma wpływ na to, co się dzieje na naszej planecie: hamuje rozwój skał koralowych, zwiększa erozję wybrzeży, ogranicza przestrzeń życiową morskich gatunków, zmniejsza bioróżnorodność.