Geolodzy amerykańscy zdobyli dowody na to, że przed ponad 716 mln lat nawet okolice równika pokryte były lodem. To odkrycie jest potwierdzeniem hipotezy, którą naukowcy sformułowali już dawno: nasza planeta była kiedyś Ziemią śnieżką.
[srodtytul]Zagadka przetrwania[/srodtytul]
Zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda zebrał i poddał analizie próbki skał w jednym z najdalszych zakątków Kanady, wysuniętym na północny zachód terytorium Yukon. W próbkach badacze z Harvardu odkryli ślady zlodowacenia. A tereny te przed ponad 700 milionami lat leżały prawie na równiku. Wyniki swoich badań naukowcy ogłosili w nowym wydaniu magazynu „Science”.
[wyimek]716 mln lat temu cała kula ziemska pokryta była grubą warstwą lodu[/wyimek]
– Po raz pierwszy mamy dowód na to, że zlodowacenie w okresie kriogenu (850 – 630 mln lat temu) dotarło do szerokości geograficznej, w jakiej dzisiaj mamy tropiki. To ewidentny dowód, że podczas tego zlodowacenia w historii Ziemi był okres, kiedy była „śnieżną kulą” – powiedział prof. Francis A. Macdonald z Wydziału Nauki o Ziemi i Planetach uniwersytetu. – Nasze dane wskazują na to, że zlodowacenie trwało ok. 5 mln lat.