Osiągnięciem tym może się pochwalić Complete Genomics Inc., nowatorska firma z Kaliforni zajmująca się rozszyfrowywaniem DNA. Zespół pracujący pod kierunkiem dra Zemina Zhanga porównał genom guza pierwotnego z genomem komórek pochodzących ze zdrowej, okalającej go tkanki. Materiał badawczy został pobrany od pacjenta cierpiącego na niedrobnokomórkowego raka płuca (to najczęstsza postać nowotworu płuc, stanowi ok. 80 proc. wszystkich przypadków). Był nim 51-letni mężczyzna palący w dużych ilościach papierosy.
Porównanie to umożliwia naukowcom wychwycenie zmian, jakie zaszły w genomie pacjenta pod wpływem działania choroby. Coś takiego udało się po raz pierwszy u osoby cierpiącego z powodu nowotworu. Wyniki badań na ten temat publikuje najnowsze wydanie pisma „Nature”.
W ten sposób udało się wykryć znacznie więcej mutacji somatycznych, a więc występujących we wszystkich komórkach organizmu z wyjątkiem komórek rozrodczych, niż zostało dotychczas wykrytych w innych badaniach genetycznych raka (w białaczce czy raku piersi). W sumie zidentyfikowano ponad 50 tys. zmian pojedynczego nukleotydu. Część z nich była już wcześniej znana, wiadomość o istnieniu innych po raz pierwszy ujrzała światło dzienne.