Daniel Shechtman uhonorowany został w tym roku przez Komitet Noblowski w dziedzinie chemii. Nagrodę w wysokości 10 mln koron szwedzkich (około 1,5 mln dolarów) otrzymał za odkrycie tzw. kwazikryształów. Zaobserwował kryształy z regularnymi koncentrycznymi kręgami złożonymi z dziesięciu elementów. To przeczyło prawom krystalografii, wcześniej uznawano istnienie takich struktur za niemożliwe. Przyjmowano, że mogą się składać najwyżej z sześciu elementów.
– Moim marzeniem w dzieciństwie było studiowanie inżynierii mechanicznej. Po lekturze „Tajemniczej wyspy", którą jako chłopiec przeczytałem 25 razy, pomyślałem, że jest to najlepsza rzecz, jaką może robić człowiek. Inżynier z powieści zna się na mechanice i fizyce; tworzy podstawy funkcjonowania wyspy z niczego. Właśnie taki chciałem być – mówi o sobie noblista. – Niemal wszystkie ciała stałe, od lodu do złota, składają się z uporządkowanych kryształów (...). Ale tego typu kryształów nie uwzględniały International Tables for Crystallography (międzynarodowe tablice krystalograficzne).
A jednak możliwe
„W owym czasie środowisko naukowe uznawało po prostu, że wzór z dziesięcioma kropkami położonymi na okręgach nie może istnieć" – stwierdza komunikat prasowy Komitetu Noblowskiego. Środowisko naukowe odniosło się początkowo sceptycznie do odkrycia, niektórzy badacze posuwali się nawet do wyśmiewania go. Shechtmanowi zarzucano popełnienie błędu metodycznego, zwykłe pomylenie ciała stałego z obrazem powstałym z nałożenia się na siebie dwóch różnych kryształów.
Jednym z najzacieklejszych krytyków Shechtmana był słynny uczony Linus Pauling, dwukrotny laureat Nagrody Nobla. „To pokazuje, że nawet najwięksi naukowcy mogą zostać zablokowani przez konwencjonalne myślenie. Otwarty umysł i śmiałość kwestionowania uznawanej wiedzy może w rzeczywistości być dla naukowca najważniejszą cechą charakteru" – stwierdza Komitet Noblowski w uzasadnieniu tegorocznej nagrody.
Bardzo praktyczne
Własności fizyczne kwazikryształów są w większości takie jak klasycznych kryształów. Oprócz tego wykazują one właściwości charakterystyczne wyłącznie dla siebie. Na przykład, wykazują słabe przewodnictwo cieplne i elektryczne, przy zachowaniu wysokiej twardości, odporności na czynniki chemiczne i korozję.