W najstarszej części Jerozolimy znanej jako Miasto Dawida, w dzisiejszej arabskiej dzielnicy Silwan koparki odsłoniły kompleks pomieszczeń wykutych w podłożu skalnym. Na posadzce jednej z sal archeolodzy izraelscy znaleźli trzy nacięcia w kształcie litery V, wielkości 50 cm. Pomieszczenia zostały odkryte w obrębie umocnień wokół Gichonu, jedynego źródła wody zaopatrującego starożytne miasto. Nacięcia wyraźnie zachowane w kamiennej skale mają 5 cm głębokości.
Archeolodzy na razie nie dysponują żadnymi danymi mogącymi pomóc w wyjaśnieniu zagadki. — Wiemy tak mało na temat tego znaleziska, że nie jesteśmy w stanie zaproponować żadnej teorii na ich temat — powiedział Eli Shukron, jeden z dwóch archeologów kierującymi badaniami. — Znaki są bardzo dziwne i intrygujące. Nigdy nie widziałem czegoś podobnego. Archeolodzy uważają, że nacięcia wykonane zostały 2800 lat temu i być może mieściły jakieś drewniane konstrukcje, które stały wewnątrz pomieszczeń. Mogły mieć też funkcje sakralne lub całkiem przyziemne.
Wydaje się, że znana jest co najmniej jedna tego typu struktura. Zaznaczona została na mapie ekspedycji kierowanej przez brytyjskiego badacza Montague Parkera, który poszukiwał zaginionych skarbów żydowskiej świątyni w Jerozolimie w latach 1909 i 1911. Tam kształt „V„" zaznaczony jest w podziemnym kanale niedaleko od miejsca, gdzie podobne znaki znaleźli archeolodzy izraelscy. Znaków widzianych 100 lat temu archeolodzy współcześni jeszcze nie znaleźli. Ceramiczne odłamki znajdujące się w pomieszczeniach wskazują, że ostatnio były wykorzystywane około 800 lat p. n. e., gdy Jerozolima była pod rządami królów Judei. Mniej więcej w tym czasie pomieszczenia zostały zasypane gruzem aby wesprzeć mury obronne. Nie jest jasne jednak, czy same pomieszczenia zostały zbudowane w czasach panowania królów Judei, czy może wcześniej.
Przeznaczenie zespołu pomieszczeń jest również zagadką. Proste linie ścian i poziome posadzki są dowodem wysokiego poziomu sztuki inżynierskiej. Kompleks zaś znajdował się w pobliżu najważniejszego miejsca w mieście, obok źródła wody, mógł pełnić ważną funkcję.