Już dawno zaobserwowano, że skutkiem obfitej diety są choroby metaboliczne, między innymi otyłość i cukrzyca. Fizjolodzy zauważyli również, że wpływa ona niekorzystnie na mózg – spowalnia jego funkcjonowanie, sprzyja chorobom degeneracyjnym (parkinson, alzheimer), przyspiesza starzenie się mózgu.
Z drugiej strony dieta ograniczona, niskokaloryczna, wywołuje skutki odwrotne, sprawia, że neurony obumierają wolniej. Jednak ta wiedza, płynąca z doświadczenia, nie znajdowała naukowego wytłumaczenia.
Zespół, którym kieruje dr Giovambattista Pani z Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Rzymie, odkrył, że za ten korzystny wpływ odpowiada białko o nazwie CREB1. Reguluje ono aktywność niektórych genów, m.in. genu wpływającego na takie funkcje mózgu jak zapamiętywanie, uczenie się, kontrola stanów lękowych oraz długowieczność.
Włoscy badacze przeprowadzili doświadczenie na myszach. Pożywienie o zmniejszonej o jedną trzecią liczbie kalorii przez pięć tygodni otrzymały zwierzęta normalne oraz zmodyfikowane genetycznie, których organizmy nie wytwarzały białka CREB1.