Sterowane mikroprocesorem urządzenie do wieloletniego podawania leków wszczepiane pacjentowi przeszło pomyślnie testy kliniczne. Zdalnie sterowany implant może zrewolucjonizować terapię tam, gdzie niezbędne jest stałe podawanie leków przez dłuższy czas.
– Mikroprocesor może być używany do wieloletniego podawania leków bez częstych zastrzyków koniecznych w przypadku wielu chorób przewlekłych – powiedział dr Robert Farra, główny autor badań klinicznych urządzenia. – Przykładem może być osteoporoza, gdzie regularność podawania leku jest poważnym problemem. Nasze urządzenie musi teraz uzyskać zezwolenia prawne. Chcemy zaproponować całą gamę produktów przeznaczonych do użytku, nie tylko w osteoporozie, ale w chorobach układu krążenia, stwardnieniu rozsianym, raku i leczeniu przewlekłego bólu.
Dwa lata pracy
Technologia opracowana została przez inżynierów z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Urządzenie składa się „tabliczki" – miniaturowych zbiorniczków zawierających środek medyczny, oraz mikroprocesora. Sterowany nim mechanizm otwiera ujście zbiorniczka, w odpowiednim momencie uwalniając lek. Produkcji urządzenia podjęła się firma MicroCHIPS Inc.
W badaniach klinicznych wzięły udział kobiety po menopauzie w wieku 65 – 70 lat, u których zdiagnozowano osteoporozę. Dzienna porcja leku – teryparatydu – zamiast w zastrzyku była uwalniana przez urządzenie. Efekt – nasycenie układu krwionośnego lekiem był taki sam jak w przypadku tradycyjnych iniekcji.
Badacze stwierdzili to na podstawie serii specjalistycznych badań, mierząc poziom markerów tworzenia kości i stężenia wapnia w surowicy krwi. Celem dodatkowym testów była ocena aktywności biologicznej leku i ocena regularności dozowania.