Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine i francuscy naukowcy z Instytutu Pasteura pod kierownictwem prof. Anthony'ego Jamesa manipulowali materiałem genetycznym komarów z gatunku Anopheles stephensi. Uzyskali owady odporne na zarodźce — pierwotniaki powodujące tę groźną chorobę. Wyniki badań zespołu opublikował magazyn Proceedings of the National Academy of Sciences.
— Nasza grupa osiągnęła znaczący postęp w tworzeniu komarów zmodyfikowanych genetycznie — powiedział prof. James. — Po raz pierwszy uzyskaliśmy fragment genomu nosiciela malarii, który może istnieć w naturze, i być przenoszony na kolejne pokolenia.
Ponad 40 proc. populacji ludzi mieszka na terenach, gdzie występuje malaria. Każdego roku na świecie notuje się od 300 do 500 mln przypadków tej choroby. Co najmniej milion ludzi umiera rocznie z powodu malarii. Najczęściej są to niemowlęta, dzieci i kobiety w ciąży, głównie w Afryce.
Choć badacze dokonali zmian w genomie jednego gatunku komarów przenoszących malarię, podobną metodą można uzyskać taki sam efekt u innych gatunków owada, które przenoszą zarodziec sierpowaty (Plasmodium falciparum). — To największa zaleta naszej metody — uważa prof. James.