Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Techniki w Trondheim analizowali dane dotyczące grupy 1196 ochotników, dziewcząt i chłopców, najpierw w wieku nastoletnim, a potem jako osób dorosłych w wieku 24 - 30 lat. Zespołem kierował prof. Koenraad Cuypers. Wiadomość o tym zamieszcza pismo Journal of Obesity.
Wszyscy uczestnicy badania, jako osoby kilkunastoletnie, mieli normalną wagę ciała, tzn. wskaźnik BMI wynosił w ich przypadku poniżej 25.
Wartość wskaźnika BMI, Body Mass Index, poniżej 18,5 oznacza niedowagę, powyżej 25 - nadwagę, powyżej 30 - otyłość. Wskaźnik ten tworzy się poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości ciała podanej w metrach.
Jednak wbrew temu, co pokazywała podziałka, część monitorowanych ochotników była przekonana, że ich waga jest zbyt duża.
Okazało się, że w wieku dorosłym osoby, które jako nastolatki były przeświadczone o swojej zbyt dużej wadze, w rzeczywistości miały wskaźnik BMI średnio wyższy o 0,88 punktu od tych, którzy w młodości nie mieli zastrzeżeń do swojej wagi. Osoby te miały także obwód w pasie większy średnio o 3,46 cm.