Jezioro Vida znajduje się na północy obszaru zwanego Suche Doliny McMurdo. Rejon ten leży na wschodzie Antarktydy – i jest tam sucho, dlatego wygląda jak skalista pustynia, ale chyba nigdy nie będzie miejscem turystycznym.
Samo jezioro jest jednym z największych unikalnych zbiorników wodnych występujących w McMurdo. Pod lód jeziora nie docierają światło słoneczne i tlen. Stężenie wodoru, azotanów, azotynów jest wysokie. Jezioro jest najbardziej nasyconym podtlenkiem azotu zbiornikiem spośród wszystkich naturalnych wód na Ziemi. Słony płyn, który pozostaje pod grubą warstwą lodu, jest około sześciu razy bardziej zasolony niż woda morska. Jego średnia temperatura to minus 13,5 stopni Celsjusza.
Najzimniejsze miejsce
Pod 20-metrową warstwą lodu naukowcy z wielu amerykańskich i australijskich uniwersytetów i NASA odkryli żyjące bakterie. Odkrycie zostało przedstawione w najnowszym wydaniu magazynu naukowego „Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).
– To ekstremalne środowisko, najgrubszy lód jeziora na planecie i najzimniejsze stabilne „kriośrodowisko" na Ziemi – powiedział prof. Nathaniel Ostrom z Uniwersytetu Stanowego Michigan.
Sterylna czystość
– Nasze badanie to otwarte okno do jednego z najbardziej niezwykłych ekosystemów na naszej planecie – tłumaczy prof. Alison Murray z Desert Research Institute w Reno w Newadzie (DRI), jedna z autorek sprawozdania w PNAS. Prof. Murray jest mikrobiologiem, polarnymi badaniami zajmuje się przez ostatnie 17 lat. – Nasza wiedza na temat procesów geochemicznych i mikrobiologicznych w warunkach lodowych, bez dostępu światła, w temperaturze poniżej zera, była aż do teraz znikoma. Ta praca rozszerza naszą wiedzę o przejawach życia, które może przetrwać w odizolowanych ekosystemach w takich wymagających warunkach.