Pałac znajduje się w miejscowości Sonijat -Tergis na prawym brzegu Nilu, między III i IV kataraktą, najbliższe miasto z lotniskiem to Ad-Dabba. W starożytności było to Tergedus, Tergedum, miasto, którego archeolodzy z wielu krajów szukali przez cały XX wiek. Polscy archeolodzy natrafili na nie w 1998 roku, ale wówczas nie mogli tego udowodnić. Fundamenty budowli zajmują powierzchnię co najmniej 5 000 metrów kwadratowych. Budowlę wzniesiono z kamienia i cegły mułowej suszonej na słońcu. Archeolodzy już wiedzą, że pałac budowano co najmniej w dwóch etapach.
Gdy centurionowie rzymskiego cesarza Nerona dotarli do miasta w 62 roku n.e. (o czym wspomina Pliniusz Starszy w VI rozdziale swojego dzieła "Historia Naturalna") pałac leżał już w gruzach. Od tamtej pory piasek miał sporo czasu, aby je przykryć.
Odkrycia dokonała w pierwszych dniach marca misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. O odkryciu poinformował "Rzeczpospolitą" kierujący pracami dr Bogdan Żurawski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
Ta sama misja 15 lat temu pracowała już w Sonijat. Polacy odkopali wówczas świątynię z czasów królestwa Kusz. 100 metrów dalej z pustynnego piasku sterczą dwa ogromne, graniaste bloki skalne. Polacy nie mieli wówczas pojęcia, co tam robią ani jak się tam dostały.