Zakażenie krwi to jeden z najpoważniejszych problemów dla żołnierzy rannych na polu walki. Sepsa to również spory problem terapeutyczny w szpitalnych oddziałach intensywnej terapii. Opracowana przez inżynierów z Uniwersytetu Harvarda „sztuczna śledziona" może szybko oczyścić krew z patogenów. Badacze otrzymali na rozwijanie tej technologii ponad 9 mln dolarów od amerykańskiej agencji zaawansowanych projektów obronnych DARPA.

Jak działa przenośna „sztuczna śledziona"? Krew pacjenta najpierw mieszana jest ze specjalnym preparatem. Znajdują się nim namagnesowane nanokulki przymocowane do szczególnych białek. To tzw. opsoniny, które w naturalnych warunkach przyłączają się do antygenu i przyspieszają fagocytozę — jeden z mechanizmów odporności organizmu ludzkiego.

Zmodyfikowane przez naukowców opsoniny dołączają się do bakterii, grzybów, wirusów i pasożytów. Następnie krew przepływa przez kanaliki, w których patogeny z przyłączonymi  nanokulkami są magnetycznie wyciągane z krwi.

- W ciągu zaledwie kilku lat udało nam się opracować zestaw nowych technologii, które pozwoliły nam na skonstruowanie tego urządzenia. Może ono całkowicie zmienić sposób w jaki leczymy sepsę — zapewnia dr Don Ingber, kierujący pracami nad „sztuczną śledzioną".

Jedną z takich technologii jest właśnie wykorzystanie naturalnie występujących białek do filtrowania krwi. Inną nowością jest pokrycie kanalików substancją uzyskaną z... owadożernych roślin - dzbaneczników. Dzięki niej nie trzeba dodawać do filtrowanej krwi żadnych środków przeciw krzepnięciu.