Dowody naukowe dotyczące zmian klimatycznych są z roku na rok coraz mocniejsze, praktycznie nie pozostawiają wątpliwości, że ich konsekwencje będą poważne – te słowa wypowiedział Rajendra Pachauri, prezydent Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), otwierając 23 września w stolicy Szwecji konferencję klimatyczną.
Uczestniczą w niej naukowcy i politycy. Pracują nad Piątym Raportem IPCC. Redagują go wspólnie, omawiają linijka po linijce dokument podsumowujący stan wiedzy na temat zmian klimatu na świecie. Przedstawiony w Sztokholmie dokument przygotowało 255 ekspertów z uniwersytetów oraz placówek badawczych w 38 krajach.
Uwertura
27 września uczestnicy konferencji w Sztokholmie poznali pierwszą część raportu. Zawiera ona kompleksową ocenę sytuacji na podstawie komputerowych analiz prognoz zmian temperatury, jakie mogą nastąpić do końca XXI wieku. W marcu 2014 roku przedstawione zostaną konsekwencje i zagrożenia wynikające ze zmian klimatu – dla środowiska naturalnego i ludzkich społeczności. W kwietniu 2014 zaprezentowane zostaną propozycje dotyczące środków zmniejszających zagrożenia. W grudniu opublikowany zostanie raport końcowy. Stanie się on podstawą Konwencji Klimatycznej ONZ, jaka odbędzie się w Paryżu w 2015 roku.
Ale to dopiero za kilka miesięcy. Uczestnicy obecnej konferencji skupiają się na naukowych faktach, wynikach badań dotyczących globalnego ocieple nia. Okazuje się, że poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest dziś wyższy o 40 proc. niż przed XIX stuleciem, tj. przed rewolucją przemysłową. Poziom ten jest najwyższy w ciągu ostatnich trzech milionów lat. Jednym ze skutków jest coraz szybszy wzrost temperatury w skali całej planety. Do końca stulecia może ona wzrosnąć o 3 st. C. Klimatolodzy alarmują, aby zrobić wszystko, by zmniejszyć ten wzrost do 2 st. C.
Paradoks
Zaklinanie natury przez szamanów było przyjętym sposobem działania w epoce kamienia. A jednak obecnie wygląda na to, że natura reaguje na jeremiady naukowców. Dlatego muszą oni wyjaśnić zagadkowe zjawisko, jakim jest „spowolnienie w przyspieszonym ociepleniu”.