Starzec z muskułami młodzieniaszka

Nie jesteśmy skazani na osłabienie ciała przychodzące z wiekiem. Ten proces można odwrócić farmakologicznie – przekonują badania naukowców.

Publikacja: 21.02.2014 03:31

Starzec z muskułami młodzieniaszka

Foto: 123RF

Odzyskać dawną siłę i sprawność mięśni, móc korzystać z życia tak jak niegdyś – kto by nie chciał. Ale z wiekiem nasza elastyczność maleje. Mięśnie słabną, z wolna ustaje ich regeneracja po uszkodzeniach. Z biegiem czasu komórki macierzyste odpowiedzialne za przywracanie mięśniom siły i wzrost nowych włókien „rozleniwiają się".

Gdyby udało się ten proces powstrzymać, zyskalibyśmy możliwość zachowania – a raczej odzyskania – siły fizycznej i energii. W przypadku osób chorych oznaczałoby to szybszą regenerację tkanek.

Reperacja strzykawką

Ta sztuka udała się naukowcom z Centrum Medycznego Uniwersytetu Stanforda. Nie tylko rozszyfrowali mechanizm  tego osłabienia, ale też znaleźli sposób, aby je odwrócić.

– Zidentyfikowaliśmy defekt, który pojawia się w starzejących się komórkach macierzystych mięśni – tłumaczy prof. Helen Blau z uniwersyteckiego Laboratorium Biologii Komórek Macierzystych. – Najbardziej ekscytujące jest jednak to, że wiemy, jak go usunąć. W rezultacie mamy cel dla terapii, która pewnego dnia będzie pomagać starszym ludziom w naprawianiu uszkodzeń mięśni.

Komórki zostały wyizolowane z mięśni myszy w wieku 24 miesięcy – opisują naukowcy na łamach nowego wydania „Nature Medicine". Dla laboratoryjnych zwierząt taki wiek jest już zaawansowany – odpowiada ludzkim 80 latom. W komórkach tych wykryli aktywność specyficznego mechanizmu regulowanego obecnością białka p38. Jego działanie polega na hamowaniu namnażania komórek macierzystych. W dużym uproszczeniu – to właśnie ten mechanizm odpowiada za „starzenie się" mięśni.

Zespół prof. Blau znalazł lek hamujący to działanie. W laboratorium namnożono komórki poddane „terapii". – Pobraliśmy próbki od myszy i przenieśliśmy je do laboratorium na siedem dni. W tym czasie namnażały się jak szalone – powiększyły objętość 60-krotnie – podkreśla prof. Blau. – Następnie wstrzyknęliśmy je z powrotem myszom.

Efekty były zaskakujące – zwierzęta odzyskały dawną sprawność. Aby zmierzyć siłę mięśni myszy, konieczne było zresztą opracowanie nowej metodologii badań – technikę i urządzenia opracowali zaprzyjaźnieni inżynierowie.

– Pokazaliśmy, że przeszczep takich komórek przywraca starszym osobnikom możliwość regeneracji mięśni – twierdzi dr Benjamin Cosgrove z Uniwersytetu w Toronto, który należał do zespołu naukowców. – Dwa miesiące po transplantacji mięśnie myszy były tak silne jak u młodych i zdrowych osobników. To najbardziej zachęcające spośród naszych odkryć.

Komórkowy plaster ?na kontuzje

Podobne są wyniki prac naukowców brytyjskich z King's College London i Uniwersytetu Harvarda. Zespół badaczy dr Andrew Bracka również zainteresował się przyczynami, dla których mięśnie osób starszych nie są odpowiednio „serwisowane". Z ich analiz wynika, że rolę odgrywa tu białko FGF2 (tzw. czynnik wzrostu fibroblastów). Reguluje ono, ile komórek macierzystych przeznaczonych jest do usuwania uszkodzeń mięśni (np. w wyniku ćwiczeń), a ile pozostaje „w zapasie". Zaburzenie tej proporcji – skierowanie zbyt dużych sił do regeneracji tkanki – prowadzi do uszczuplenia zapasów. W efekcie gdy komórki są naprawdę potrzebne na starość – jest ich niewystarczająca liczba.

– Zapobieganie albo odwracanie procesu utraty masy mięśniowej u starszych ludzi to jeszcze pieśń przyszłości – mówi dr Albert Basson z King's College. – Ale uważam, że pewnego dnia będziemy mogli stworzyć terapię, która da mięśniom człowieka drugą młodość i pozwoli ludziom żyć pełniej i bezpieczniej nawet w podeszłym wieku.

Oba zespoły naukowców zastrzegają, że najpierw trzeba się upewnić, że te same mechanizmy działają również w organizmie człowieka. Obecny etap badań to testy na zwierzętach laboratoryjnych. A naukowcy potrafią już znacznie wydłużyć życie i sprawność fizyczną prostych organizmów – owadów czy nicieni. Po testach na myszach przyjdzie czas badań na małpach naczelnych. Dopiero później będzie można mówić o próbach z udziałem ludzi. Takie badania potrwają co najmniej dziesięć lat.

– Jeżeli to nam się uda, będziemy mogli pobrać komórki od osoby starszej, namnożyć je w laboratorium, odmłodzić i wstrzyknąć je z powrotem – zapewnia prof. Blau. – To oznacza, że wykorzystamy własne komórki pacjenta do regeneracji po kontuzjach czy leczeniu atrofii mięśni po złamaniach kości. To otwiera zupełnie nowe możliwości leczenia. A najwięcej zyskają na tym osoby w podeszłym wieku.

Nauka
Orki kontra „największa ryba świata”. Naukowcy ujawniają zabójczą taktykę polowania
Nauka
Radar NASA wychwycił „opuszczone miasto” na Grenlandii. Jego istnienie zagraża środowisku
Nauka
Jak picie kawy wpływa na jelita? Nowe wyniki badań
Nauka
Północny biegun magnetyczny zmierza w kierunku Rosji. Wpływa na nawigację
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska