Odzyskać dawną siłę i sprawność mięśni, móc korzystać z życia tak jak niegdyś – kto by nie chciał. Ale z wiekiem nasza elastyczność maleje. Mięśnie słabną, z wolna ustaje ich regeneracja po uszkodzeniach. Z biegiem czasu komórki macierzyste odpowiedzialne za przywracanie mięśniom siły i wzrost nowych włókien „rozleniwiają się".
Gdyby udało się ten proces powstrzymać, zyskalibyśmy możliwość zachowania – a raczej odzyskania – siły fizycznej i energii. W przypadku osób chorych oznaczałoby to szybszą regenerację tkanek.
Reperacja strzykawką
Ta sztuka udała się naukowcom z Centrum Medycznego Uniwersytetu Stanforda. Nie tylko rozszyfrowali mechanizm tego osłabienia, ale też znaleźli sposób, aby je odwrócić.
– Zidentyfikowaliśmy defekt, który pojawia się w starzejących się komórkach macierzystych mięśni – tłumaczy prof. Helen Blau z uniwersyteckiego Laboratorium Biologii Komórek Macierzystych. – Najbardziej ekscytujące jest jednak to, że wiemy, jak go usunąć. W rezultacie mamy cel dla terapii, która pewnego dnia będzie pomagać starszym ludziom w naprawianiu uszkodzeń mięśni.
Komórki zostały wyizolowane z mięśni myszy w wieku 24 miesięcy – opisują naukowcy na łamach nowego wydania „Nature Medicine". Dla laboratoryjnych zwierząt taki wiek jest już zaawansowany – odpowiada ludzkim 80 latom. W komórkach tych wykryli aktywność specyficznego mechanizmu regulowanego obecnością białka p38. Jego działanie polega na hamowaniu namnażania komórek macierzystych. W dużym uproszczeniu – to właśnie ten mechanizm odpowiada za „starzenie się" mięśni.