- Rozumiem, że jest to decyzja, która może zdumiewać, ale z drugiej strony może zdumiewać, że pomysł ten został zrealizowany dopiero teraz — powiedziała dr Virginie Guastella, kierująca oddziałem.
Medycyna paliatywna dotyczy osób nieuleczalnie chorych, znajdujących się w terminalnym stadium. Celem działań paliatywnych (z łacińskiego pallium — płaszcz) nie jest powstrzymywanie choroby, bo na to już za późno, lecz poprawienie jakości życia osób w tej fazie. Uzyskuje się to przez złagodzenie objawów choroby, uśmierzenie bólu, wsparcie psychiczne, duchowe, „towarzyskie" itp.
Decyzja kliniki w Clermont-Ferrand wywołała liczne komentarze w środowisku lekarskim. Odnosząc się do zastrzeżeń, dr Virginie Guastella podkreśla, że jest to inny sposób myślenia o pielęgnowaniu drugiej osoby. Wychodząc z takiego założenia, broni ona prawa swoich pacjentów do sprawiania sobie przyjemności, nawet — a raczej zwłaszcza — u schyłku życia.
Wprawdzie dzieje się to w szpitalu, gdzie spożywanie alkoholu w zasadzie jest nie do pomyślenia, ale w tym szczególnym przypadku jednak odsuwa ono uciążliwą codzienność na drugi plan.
- Francuzi mają hedonistyczny stosunek do życia, jedzenie i wino traktują w sposób uprzywilejowany uznając je za szczególnie ważne dla kontaktów międzyludzkich. Dlaczego więc odmawiać tej przyjemności organoleptycznej, umilającej całe życie, w momencie kończenia życia? — pyta dr Virginie Guastella.