Miłośnicy starożytności otrzymali bardzo cenny prezent przygotowany przez naukowców z Polsko-Egipskiej Archeologicznej i Konserwatorskiej Misji w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie — internetową stronę poświęconą tej monumentalnej budowli. Znajdują się na niej informacje o samej świątyni oraz o działalności polskich archeologów na tym stanowisku.
Planowane jest również uruchomienie wersji anglojęzycznej strony http://www.templeofhatshepsut.uw.edu.pl/ przeznaczonej zarówno dla miłośników badań wykopaliskowych jak i osób interesujących się szerzej pracami polskich archeologów nad Nilem.
Strona zawiera linki do stron związanych z królową Hatszepsut panująca około 1500 lat p. n. e. polscy archeolodzy rozpoczęli wykopaliska na terenie poświęconej jej świątyni w 1961 roku. Od tamtej pory Polacy dokonali wielu rekonstrukcji tej budowli. Świątynia uważana jest za jedną z najbardziej oryginalnych i najbardziej malowniczo położonych konstrukcji tego typu w Egipcie. Stanowi ona obecnie — właśnie dzięki polskim rekonstrukcjom — jedną z głównych atrakcji turystycznych w regionie Luksoru.
Dla archeologów i egiptologów, nie tylko z Polski, szczególnie cenna może się okazać baza danych zawierająca wszystkie zabytki pochodzące z terenu świątyni, które są rozproszone po muzeach na całym świecie, zostanie ona udostępniona w najbliższym czasie.
pap, Nauka w Polsce, kk