Kawa dla mrówek

Pod wpływem kofeiny mrówki wykazują większą niż zwykle agresję wobec osobników z innego gatunku, natomiast dla towarzyszek z własnej kolonii są nadzwyczaj przyjazne.

Aktualizacja: 03.04.2016 13:05 Publikacja: 03.04.2016 10:58

Kofeina wpływa na zachowania społeczne mrówek w sposób zależny od kontekstu społecznego

Kofeina wpływa na zachowania społeczne mrówek w sposób zależny od kontekstu społecznego

Foto: 123RF

Stwierdzili to naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Podawali mrówkom kofeinę i sprawdzali, jak wpłynie na ich zachowania społeczne.Codziennie przez 3 tygodnie do roztworu cukru dodawali różne dawki kofeiny, a następnie taki pokarm podawali owadom. Obserwowali też grupę kontrolną, która dostawała pokarm bez kofeiny. W każdej grupie znalazła się podobna liczba mrówek, w podobnym wieku.

Eksperyment pokazał, że gdy mrówka nakarmiona kofeiną spotka na swojej drodze obcą mrówkę, jest względem niej dużo bardziej agresywna niż ta, która kofeiny nie spożywała. U mrówek karmionych pokarmem zawierającym kofeinę rzadziej można było zaobserwować zachowania grożące, polegające na rozwieraniu żuwaczek, a czasami również specyficznym podginaniu odwłoka, sygnalizującego gotowość do wystrzelenia w kierunku przeciwniczki kwasu mrówkowego. Dużo szybciej przechodziły za to do bezpośredniej agresji: doskoku do przeciwniczki czy też jej ugryzienia.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Materiał Partnera
W jaki sposób nabyć odporność na dezinformację? Międzynarodowy projekt SAUFEX
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono