Centrum Naukowo-Przemysłowe z Oddziałem Badań Klinicznych Wczesnych Faz, które otworzy się w połowie 2017 r., ma zlikwidować lukę w procesie tworzenia nowoczesnych leków w Polsce. – To pionierskie przedsięwzięcie, zwiększające znaczenie naukowe Polski na arenie międzynarodowej. Centrum będzie również służyć badaniom nad nowymi terapiami dla polskich pacjentów – mówi prof. Piotr Rutkowski, pełnomocnik dyrektora ds. badań klinicznych oraz przewodniczący Rady Naukowej Centrum Onkologii.

W nowym ośrodku, tworzonym dzięki współpracy Centrum Onkologii z Roche Polska, badacze będą mogli przejść przez wszystkie etapy badań klinicznych nad nowym lekiem. A jest to proces czaso- i kosztochłonny – stworzenie nowego farmaceutyku zajmuje średnio 10–15 lat i pochłania nawet 1,5 mld dolarów. Badania kliniczne, trwające przeciętnie osiem lat, odgrywają w tym procesie kluczową rolę, pochłaniając niemal 80 proc. nakładów. Centrum stanowi przykład inwestycji wspierającej zmianę modelu gospodarki zaprezentowaną przez Ministerstwo Rozwoju. Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska, zauważa, że ośrodek to unikalny wkład w rozwój wiedzy medycznej, która może być wykorzystana w wielu dziedzinach przemysłu: – Może umożliwić polskim badaczom realizację projektów na niespotykaną dotąd skalę – zapewnia Wiktor Janicki.

Prof. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii, zauważa, że nowy ośrodek pomaga wyeliminować bariery administracyjne, formalne, logistyczne i organizacyjne utrudniające efektywną współpracę między instytucją naukową a firmą farmaceutyczną. – Współpraca w ramach Centrum Naukowo-Przemysłowego daje szansę efektu synergii zasobów zaangażowanych instytucji i znacznego zwiększenia potencjału badawczego np. w zakresie testowania innowacyjnych terapii, a następnie ich wdrażania, możliwości edukacyjnych i szkoleniowych kadry naukowej, efektywnego pozyskiwania zewnętrznych, w tym międzynarodowych projektów o dużej skali – tłumaczy prof. Walewski.

Nowa instytucja ułatwi także dostęp do już stosowanych leków i będzie szansą dla chorych, którzy wykorzystali już wszystkie możliwości terapeutyczne. Uczestnictwo w badaniu i dostęp do najnowocześniejszych terapii, niefinansowanych jeszcze ze środków publicznych, jest dla wielu chorych jedyną szansą na otrzymanie leczenia. Centrum Naukowo-Przemysłowe skorzysta z zaplecza medycznego Centrum Onkologii, które daje możliwość wsparcia chorych na każdym etapie procedury.

W Centrum prowadzone będą badania kliniczne fazy I–II oceniające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leków biopodobnych oraz biorównoważnych czy wymagające ścisłego monitorowania badania farmakokinetyczne i farmakodynamiczne. Centrum ma się też zająć dostosowaniem badań naukowych w onkologii do potrzeb praktyki klinicznej oraz wdrażaniem ich wyników. Wartość badań klinicznych wykonywanych rocznie przez Centrum szacowana jest na 10 mln zł. Ośrodek jest też otwarty na współpracę z podmiotami komercyjnymi i producentami leków.