Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 17.10.2016 14:30 Publikacja: 17.10.2016 13:37
Gdyby nie nadmierne spożycie cukru, rzadziej chorowalibyśmy na sercę, cukrzycę i otyłość - uważa WHO.
Foto: 123RF
Zamierzenia WHO są bardzo ambitne. Organizacja - na podstawie własnych badań - przyjmuje, że ograniczenie spożycia cukru w napojach będzie możliwe, gdy ceny pójdą o co najmniej 20 proc. w górę. W efekcie ludzie będą rzadziej chorować na cukrzycę, choroby związane z otyłością oraz będą mieli zdrowsze zęby. Puszka Coca-Coli zawiera ok. 35 g cukru, co odpowiada siedmiu kostkom.
Cukrowy podatek nie jest nowością. Kilka krajów zdążyło go już wprowadzić. Obowiązuje m.in. we Francji, gdzie początkowo ceny wzrosły, a konsumpcja spadła, jednak obecnie rośnie. Takie rozwiązanie stosuje też Norwegia i Węgry, jak również również kilka miast w USA. Podobne regulacje chce wprowadzić RPA - od 2017 roku oraz Wielka Brytania - od 2018 roku. Z podobnych podatków („cukrowego" i „tłuszczowego") wycofała się natomiast kilka lat temu Dania. W Meksyku (podatek podniósł cenę o 10 proc., sprzedaż spadła o 6 proc.) miała miejsce prawdziwa wojna o niewprowadzanie słodkiego podatku. Biznesmeni oraz organizacja producentów napojów gazowanych krytykowali projekt podatku strasząc ogromnym wzrostem bezrobocia. Według lokalnych gazet akcją sterowała firma PwC. Podobny przebieg, lecz inny koniec, miała kampania w Kolumbii. Miejscowy potentat na rynku napojów słodzonych zaskarżył i skutecznie zablokował kampanię edukacyjną o skutkach nadmiernego spożycia cukru.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Naukowcy z University of California w Riverside i Instytutu Naukowego Weizmanna w Izraelu podzielili się niezwyk...
Neandertalczycy już około 125 tys. lat temu praktykowali wyszukany sposób przetwarzania żywności poprzez wytapia...
Region Afar w Etiopii to obszar, w którym zbiegają się aż trzy płyty tektoniczne. Takie miejsca są niezwykle cie...
Alkohol i nikotyna to najczęściej używane substancje psychoaktywne w Polsce. Rozpowszechnienie ich używania powo...
Superbakterie to szczepy, które uodporniły się na działanie wielu różnych antybiotyków. Gnieżdżą się one w głębi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas