Reklama
Rozwiń

Podatek od słodyczy

Światowa Organizacja Zdrowia popiera kraje wprowadzające dodatkowy podatek od sprzedaży napojów słodzonych. To sposób na walkę z otyłością.

Aktualizacja: 17.10.2016 14:30 Publikacja: 17.10.2016 13:37

Gdyby nie nadmierne spożycie cukru, rzadziej chorowalibyśmy na sercę, cukrzycę i otyłość - uważa WHO

Gdyby nie nadmierne spożycie cukru, rzadziej chorowalibyśmy na sercę, cukrzycę i otyłość - uważa WHO.

Foto: 123RF

Zamierzenia WHO są bardzo ambitne. Organizacja - na podstawie własnych badań - przyjmuje, że ograniczenie spożycia cukru w napojach będzie możliwe, gdy ceny pójdą o co najmniej 20 proc. w górę. W efekcie ludzie będą rzadziej chorować na cukrzycę, choroby związane z otyłością oraz będą mieli zdrowsze zęby. Puszka Coca-Coli zawiera ok. 35 g cukru, co odpowiada siedmiu kostkom.

Cukrowy podatek nie jest nowością. Kilka krajów zdążyło go już wprowadzić. Obowiązuje m.in. we Francji, gdzie początkowo ceny wzrosły, a konsumpcja spadła, jednak obecnie rośnie. Takie rozwiązanie stosuje też Norwegia i Węgry, jak również również kilka miast w USA. Podobne regulacje chce wprowadzić RPA - od 2017 roku oraz Wielka Brytania - od 2018 roku. Z podobnych podatków („cukrowego" i „tłuszczowego") wycofała się natomiast kilka lat temu Dania. W Meksyku (podatek podniósł cenę o 10 proc., sprzedaż spadła o 6 proc.) miała miejsce prawdziwa wojna o niewprowadzanie słodkiego podatku. Biznesmeni oraz organizacja producentów napojów gazowanych krytykowali projekt podatku strasząc ogromnym wzrostem bezrobocia. Według lokalnych gazet akcją sterowała firma PwC. Podobny przebieg, lecz inny koniec, miała kampania w Kolumbii. Miejscowy potentat na rynku napojów słodzonych zaskarżył i skutecznie zablokował kampanię edukacyjną o skutkach nadmiernego spożycia cukru.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć