Pomysłodawcą przygotowania tej trzytomowej publikacji oraz jej redaktorem i współautorem jest profesor Wojciech Noszczyk, wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Akademii Medycznej w Warszawie. Zespół wyśmienitych autorów podjął się niełatwego zadania przybliżenia czytelnikom historii medycyny w Polsce. W książce, która od kilku tygodni jest dostępna na rynku, chronologicznie opisano rozwój i osiągnięcia medycyny polskiej począwszy od średniowiecza aż po ostatnie lata Polski Ludowej, z uwzględnieniem patriotyzmu, humanizmu, kultury i szerokich zainteresowań polskich lekarzy oraz zrzeszających ich organizacji i stowarzyszeń. Autorzy skoncentrowali się na charakterystyce rozwoju medycyny w kolejnych okresach historycznych w poszczególnych regionach kraju oraz na rozkwicie wybranych specjalizacji, uczelni i katedr. Pracę podzielono na trzy tomy: Tom 1 Od czasów najdawniejszych do roku 1914 Tom 2 Lata 1914 - 1944 Tom 3 Lata 194- 1989
Możemy te tomy czytać po kolei albo poszukiwać interesujących nas okresów i zagadnień. Im głębiej zaś sięgniemy, tym ciekawiej. To naprawdę niezwykła podróż po polskiej historii - nie tylko samej medycynie.
Nie jest to praca popularno-naukowa ale olbrzymie kompendium wszystkiego tego, co o polskiej medycynie do roku 1989 powinniśmy wiedzieć. To monografia - stworzona dzięki ogromowi pracy kilkudziesięciu autorów i redaktorów - z którą z pewnością w całości nie zapoznają się nawet studenci medycyny - przy i tak ograniczonej liczbie zajęć z historii medycyny na studiach medycznych. Z pewnością jednak dobrze się stało, że powstała. „Opisanie dziejów medycyny w Polsce jest niewątpliwie obarczone dużym ryzykiem, albowiem obiektywna ocena faktów, mitów lub przypuszczeń, obejmująca kilka wieków, jest niezwykle trudna" - pisze w przedmowie profesor Franciszek Kokot.
Pierwszy tom poprowadzi nas m.in. przez początki lecznictwa na ziemiach polskich, opowie o medycynie klasztornej, nadwornych lekarzach, ziołolecznictwie, słynnych na całą Europę polskich specjalistach, początkach szkolnictwa medycznego, początkach chirurgii w Polsce, medycynie w okresie zaborów, powstawaniu Towarzystw Lekarskich.
Tom drugi to: niezwykłe historie polskich lekarzy w czasie I wojny światowej, okres budowy służby zdrowia w II Rzeczpospolitej, rozkwit lecznictwa uzdrowiskowego, powstanie ubezpieczeń społecznych, tworzenie polskich uczelni medycznych. Wreszcie II wojna światowa, lekarze w Powstaniu Warszawskim. To także - jak w każdym tomie - przegląd osiągnięć polskiej medycyny i sylwetki najwybitniejszych polskich lekarzy z poszczególnych dziedzin medycyny.