Bill Gates: Tak, mam samolot, ale kupuję czyste paliwo

Miliarder i filantrop Bill Gates bronił na antenie Fox News posiadania przez siebie prywatnego samolotu przy jednoczesnym ostrzeganiu przed czekającą Ziemię katastrofą klimatyczną w wyniku emisji CO2 będącej efektem działań człowieka.

Aktualizacja: 23.02.2021 12:38 Publikacja: 23.02.2021 12:20

Bill Gates: Tak, mam samolot, ale kupuję czyste paliwo

Foto: United States Department of Health and Human Services, Public domain, via Wikimedia Commons

arb

Współzałożyciel Microsoftu promował na antenie Fox News swoją nową książkę - "Jak uniknąć katastrofy klimatycznej". Prowadzący Chris Wallace pytał go o fragment książki, w którym Gates stwierdza, iż "nie jest doskonałym posłańcem" niosącym to przesłanie, ponieważ mieszka w wielkiej rezydencji i korzysta z prywatnych samolotów.

- Jak odpowiedziałby pan ludziom, którzy mówią: "cóż, kim jest Bill Gates, żeby nas pouczać"? - pytał Wallace. Gates w odpowiedzi przyznał rację tym, którzy mają takie wątpliwości, ale dodał, że stara się "zadośćuczynić śladowi węglowemu" pozostawianemu przez siebie poprzez swoją pracę.

- Kupuję czyste paliwo lotnicze (paliwo z surowców odnawialnych - red.) i finansuje technologie służące sekwestracji dwutlenku węgla - stwierdził.

Gates dodał też, że wie "jak drogo jest żyć ekologicznie" i działa na rzecz tego, aby technologie takie były tańsze.

- Sądzę, że mamy idealistyczne pokolenie, które ma piękny cel, potrzebujemy planu, a moje doświadczenie może przyczynić się do realizacji tego planu - podsumował.

Gates w rozmowie z Fox News stwierdził też, że jest "całkowicie nirealistyczne" sądzić, że świat może wyeliminować emisję CO2 do 2030 roku, ale - jego zdaniem - jest to realne do 2050 roku.

- Będzie to trudne, ale nie niemożliwe - stwierdził.

Miliarder ostrzegał, że bez redukcji CO2 liczba imigrantów z terenów, które staną się niezamieszkiwalne, wzrośnie dziesięciokrotnie.

Dodał, że liczba ofiar zmian klimatycznych będzie pięciokrotnie większa niż liczba ofiar pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 - i będzie powtarzać się co roku.

- Nie ma wątpliwości, że emitujemy CO2 do atmosfery, nie ma wątpliwości, że to podnosi temperaturę i wpływa na klimat - podkreślił.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne