Współzałożyciel Microsoftu promował na antenie Fox News swoją nową książkę - "Jak uniknąć katastrofy klimatycznej". Prowadzący Chris Wallace pytał go o fragment książki, w którym Gates stwierdza, iż "nie jest doskonałym posłańcem" niosącym to przesłanie, ponieważ mieszka w wielkiej rezydencji i korzysta z prywatnych samolotów.

- Jak odpowiedziałby pan ludziom, którzy mówią: "cóż, kim jest Bill Gates, żeby nas pouczać"? - pytał Wallace. Gates w odpowiedzi przyznał rację tym, którzy mają takie wątpliwości, ale dodał, że stara się "zadośćuczynić śladowi węglowemu" pozostawianemu przez siebie poprzez swoją pracę.

- Kupuję czyste paliwo lotnicze (paliwo z surowców odnawialnych - red.) i finansuje technologie służące sekwestracji dwutlenku węgla - stwierdził.

Gates dodał też, że wie "jak drogo jest żyć ekologicznie" i działa na rzecz tego, aby technologie takie były tańsze.

- Sądzę, że mamy idealistyczne pokolenie, które ma piękny cel, potrzebujemy planu, a moje doświadczenie może przyczynić się do realizacji tego planu - podsumował.

Gates w rozmowie z Fox News stwierdził też, że jest "całkowicie nirealistyczne" sądzić, że świat może wyeliminować emisję CO2 do 2030 roku, ale - jego zdaniem - jest to realne do 2050 roku.

- Będzie to trudne, ale nie niemożliwe - stwierdził.

Miliarder ostrzegał, że bez redukcji CO2 liczba imigrantów z terenów, które staną się niezamieszkiwalne, wzrośnie dziesięciokrotnie.

Dodał, że liczba ofiar zmian klimatycznych będzie pięciokrotnie większa niż liczba ofiar pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 - i będzie powtarzać się co roku.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

- Nie ma wątpliwości, że emitujemy CO2 do atmosfery, nie ma wątpliwości, że to podnosi temperaturę i wpływa na klimat - podkreślił.