Wydrukuj sobie dinozaura

Cyfrowa rekonstrukcja czaszki południowoafrykańskiego dinozaura z gatunku Massospondylus, liczącego 200 milionów lat, pozwala na tworzenie wydruków 3D. Każdy może pobrać dane i wykonać wydruk w domu.

Aktualizacja: 14.01.2018 16:24 Publikacja: 14.01.2018 16:14

Wydrukuj sobie dinozaura

Foto: Kimi Chapelle

Kimi Chapelle, doktorantka w Instytucie Studiów Ewolucyjnych na Uniwersytecie Witwatersrand w Johannesburgu w RPA, wykorzystała tomograf komputerowy, aby zeskanować wnętrze czaszki dinozaurów Massospondylus.  Chapelle wykonała skan każdej części czaszki, szczególną uwagę przykładając do tak drobnych elementów jak organy równowagi w uchu wewnętrznym. Jej badania są opublikowane w czasopiśmie PeerJ i tam można pobrać pliki aby wydrukować czaszkę dinozaura w domu. "Oznacza to, że każdy badacz lub członek społeczeństwa może w domu wydrukować swoją własną czaszkę Massospondylus", mówi Chapelle.

Massospondylus jest jednym z najbardziej znanych dinozaurów z RPA. Jego skamieniałości znaleziono w wielu miejscach, w tym w Parku Narodowym Golden Gate, gdzie w 1976 roku odkryto skamieniałe jaja i zarodki. Co zaskakujące, czaszka tego dinozaura nigdy nie była przedmiotem dogłębnego badania anatomicznego.

"Byłem zdumiona, kiedy rozpoczęłam cyfrową rekonstrukcję czaszki Massospondylusa i znalazłam cechy, które nigdy wcześniej nie były opisane", powiedziała Chapelle.


Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Nauka
Dlaczego koty są rude? Naukowcy w końcu rozwiązali zagadkę DNA
Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia