Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.05.2018 14:54 Publikacja: 13.05.2018 14:54
Foto: Stock Adobe
Z badań przeprowadzonych przez Duke University w Durham wynika, że aż 153 milionów przedwczesnych zgonów na świecie w tym stuleciu można by uniknąć, gdyby rządy przyspieszyły harmonogram program redukcji spalania paliw kopalnych.
Jest to pierwsze studium, które przewiduje liczbę możliwych do ocalenia ludzi w 154 największych obszarach miejskich świata. Ludzie ci przeżyją o ile państwa zgodzą się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, a co za tym idzie globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza, w stosunku do epoki przedindustrialnej, już teraz zamiast okładać największe ograniczenia na później. Czyli należy postąpić wbrew propozycjom niektórych rządów, proponujących odwrotny scenariusz.
Analizy jednoznacznie pokazują, że ilość przedwczesnych śmierci spadłaby w miastach na wszystkich zamieszkanych kontynentach, przy czym największe korzyści odnotowano by w Azji i Afryce. Na czele listy miast, które skorzystałyby najbardziej na przyspieszeniu harmonogramu, znajdują się Kalkuta i Delhi w Indiach. Tylko w tych dwóch miastach można by do końca wieku ocalić odpowiednio 4,4 i 4 mln ludzi. Trzynastu innym miastom azjatyckim i afrykańskim udałoby się uniknąć po ponad milionie zgonów, a kolejnym osiemdziesięciu po co najmniej 100 000.
Prawie 50 obszarów miejskich na innych kontynentach może również odnotować znaczny wzrost liczby uratowanych istnień ludzkich, przy czym sześć miast - Moskwa, Meksyk, Sao Paolo, Los Angeles, Puebla i Nowy Jork - każde z nich może potencjalnie uniknąć od 320 000 do 120 000 przedwczesnych zgonów.
Nowe prognozy podkreślają poważne niedociągnięcia w podejściu do redukcji dwutlenku węgla i związanych z nim zanieczyszczeń zwłaszcza w perspektywie krótkoterminowej. W ramach podejścia opartego na wydatkach analizuje się jedynie jak kosztowna będzie transformacja sektora energetycznego pomijając zupełnie czynnik ludzki, zignorowano w nim koszt ludzki ponad 150 milionów ofiar śmiertelnych. Przesuwanie zwiększonych redukcji na później to bardzo ryzykowna strategia mogąca doprowadzić do konieczności eliminacji dwutlenku węgla z atmosfery.
- Ponieważ zanieczyszczenie powietrza jest czymś, co bardzo dobrze rozumiemy i na temat czego mamy obszerne dane historyczne, możemy z dość dużą pewnością stwierdzić, ile osób umrze w danym mieście w każdym scenariuszu - powiedział profesor Drew Shindell z Duke University - Miejmy nadzieję, że informacje te pomogą decydentom politycznym i społeczeństwu w zrozumieniu korzyści płynących z przyspieszenia redukcji emisji dwutlenku węgla w najbliższym czasie.
W grudniu czeka nas przesilenie zimowe. Który dzień w 2024 roku będzie najkrótszy?
W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Komisja Europejska (KE) w nowym składzie po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. potwierdza, że będzie dążyć do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ), w tym osiągnięcia neutralności klimatycznej netto w 2050 r. Jednocześnie widoczna jest istotna zmiana narracji i oczekiwań formułowanych wobec KE, aby ta w rozpoczętej kadencji położyła większy nacisk na poprawę konkurencyjności europejskiej gospodarki. Polski rząd, który w styczniu 2025 r. obejmie tzw. prezydencję w UE, zwraca uwagę na problem związany w kosztami emisji CO2 i nadmiarem regulacji, wskutek których Europa traci pozycję konkurencyjną wobec USA czy Chin.
Chcielibyśmy pewnie, by globalne zdrowie publiczne skoncentrowane było na walce z otyłością, cukrzycą i nowotworami. Okazuje się jednak, że znacznie bardziej istotne może się okazać wypuszczanie do środowiska transgenicznych komarzych samców.
Wbrew przeciwnikom ekologów, Ostatnie Pokolenie to nie terroryści. Co nie zmienia faktu, że działa ono w sposób kompromitujący ideę walki ze zmianami klimatu.
Najlepiej byłoby, gdyby aktywiści klimatyczni protestowali w lasach, a rolnicy na polnych drogach, wtedy nikomu by nie przeszkadzali.
Komisją nadzwyczajną ds. zwierząt w Sejmie pokieruje wpływowa polityk. Jednak nie oznacza to szybkich prac. Powód? Niechęć mieszania się w kampanię przed wyborami prezydenckimi.
Aktywiści ekologiczni wydali oświadczenie, w którym odpowiedzieli na słowa premiera Donalda Tuska. Szef rząd poinformował, że wezwał służby do zdecydowanego reagowania na akcje polegające na blokowaniu dróg.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas