W 2015 roku Peter Godfrey-Smith z Uniwersytetu Sydney i jego zespół sfilmowali kilka ośmiornic z gatunku Octopus tetricus, w rejonie tzw. Octopolis, czyli części Zatoki Jervis, w której występuje duża liczba ośmiornic ze względu na ukształtowanie dna.

Obserwowane ośmiornice ukrywały muszle, a także muł pod swoim ciałem, oplatając je mackami, a potem wystrzeliwały wodę z tzw. syfonu - rury prowadzącej z płaszcza na zewnątrz, używanej do wypychania wody w celu nabrania prędkości oraz wypłukiwania z organizmu produktów przemiany materii - wprawiając trzymane przedmioty w ruch.

Dalsze analizy nagrań przeprowadzone przez członków zespołu wykazały, że ośmiornice używają syfonu zarówno do oczyszczania organizmu, jak i do celowego wprawiania muszli czy mułu w ruch, tak aby trafić inną ośmiornice.

Dla przykładu w 2016 roku jedna samica ośmiornicy 10 razy "rzucała" mułem w samca, który chciał ją zapłodnić. Pięć razy samica trafiła samca. Godfrey-Smith podkreśla, że zachowanie samicy zdecydowanie wyglądało na celowe.

Cztery razy samiec próbował uniknąć trafienia, ale nie zawsze mu się to udawało. Dwa razy poprawnie przewidział - z ruchów ciała samicy - że będzie w niego "rzucać" i wykonał unik zanim samica rzeczywiście "rzuciła" w niego mułem.

Badacze zaobserwowali też jak jedna z ośmiornic rzuca muszlą oplatając ją macką i rzucając nią niczym frisbee.

Naukowcy podkreślają, że celowe rzucanie przez zwierzęta przedmiotami w inne zwierzęta jest bardzo rzadkie. Zaobserwowano je m.in. u szympansów.

Badacze nie zaobserwowali sytuacji, w której ośmiornica będąca celem takiego "ataku" odpowiada w taki sam sposób - rzucając w napastnika innym przedmiotem.