Jąka się ok. 1 proc. dorosłych na świecie. Co dziesiąty z nich jest nosicielem któregoś z trzech genów przebadanych przez uczonych z Narodowego Instytutu Głuchoty i Innych Zaburzeń Komunikacyjnych w USA. Wydaje się, że to niewielki odsetek. Ale biorąc pod uwagę fakt, że nawet 70 proc. przypadków jąkania może mieć związek z genetycznymi mutacjami, odkrycie daje nadzieję na rozwiązanie problemów dużej liczby osób.
Przez długi czas medycyna nie potrafiła wytłumaczyć, dlaczego ludzie się jąkają. Choć istniały na ten temat różne teorie. Według jednych za tym zaburzeniem stoją problemy natury emocjonalnej czy zbytnia nerwowowość.
Według innych winny jest despotyzm rodziców.
– Nie jest to zaburzenie emocjonalne. Jego źródłem nie są interakcje z innymi ludźmi – tłumaczy dr Dennis Drayna, genetyk i główny autor badań. Ale przyznaje, że stres i lęk mogą sprawić, że człowiek będzie się jąkał jeszcze bardziej.
Uczeni zauważyli, że problem jest dziedziczny, co zachęciło ich do poszukiwania jego genetycznych przyczyn. W tym celu przebadali liczną pakistańską rodzinę, której wielu członków się jąkało.