Gry wideo zamiast rehabilitacji

Do tej pory były wykorzystywane wyłącznie w celach rozrywkowych. Ale wkrótce może się to zmienić.

Aktualizacja: 26.02.2010 16:06 Publikacja: 26.02.2010 15:41

fot. MNgilen

fot. MNgilen

Foto: Flickr

Jak bowiem dowiodły badania zaprezentowane podczas konferencji American Stroke Association, konsole gier wideo mogą być świetnym narzędziem rehabilitacyjnym. Z ich pomocą osoby po wylewie krwi do mózgu są w stanie poprawić swoje funkcje motoryczne.

– To pierwsze badania kliniczne, które pokazują, że korzystanie z konsoli gier wideo Wii jest pomocną i efektywną metodą rehabilitacyjną – mówi Gustavo Saposnik, kierownik tego projektu, a zarazem dyrektor Stroke Outcomes Research Unit przy St. Michael's Hospital w Toronto.

W badaniach wzięło udział 20 osób po udarze. Losowo zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich grała na konsoli (w tenisa lub w grę „Gotująca mama", która polega na symulowaniu krojenia ziemniaków, obierania cebuli i siekania mięsa), a druga w klasyczną grę zręcznościową Jenga, polegającą na układaniu drewnianych bloczków.

Każda z grup zajmowała się tym osiem godzin dziennie przez dwa tygodnie. Wśród osób grających na konsoli nie zanotowano żadnych efektów ubocznych. Podczas gdy członkowie drugiej grupy, grający w Jenga, skarżyli się na mdłości i zawroty głowy.

Jakby tego było mało, badacze zauważyli, że u tych uczestników, którzy grali na Wii doszło do istotnej poprawy funkcji motorycznych uszkodzonego ramienia. – Manifestowało się to chociażby zmianą na lepsze w zakresie szybkości i siły uścisku ręki – opowiada Gustavo Saposnik.

Jego zdaniem dzieje się tak dlatego, że gra na konsoli rządzi się tymi samymi zasadami co tradycyjna rehabilitacja. W obie wpisana jest powtarzalność zadań, co aktywizuje regiony neuronów biorące udział w reorganizacji pracy mózgu. W tej chwili prowadzone jest podobne, tyle że większe badanie. Ma ono ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, czy konsola Wii będzie mogła być szeroko używana jako narzędzie do terapii osób po udarze.

Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku