Niewielkie 5 milimetrowe zwierzę naukowcy znaleźli w prastarych skałach Herefordshire w Wielkiej Brytanii. Badaczy najbardziej ucieszył fakt, że obok muszelki, która chroniła zwierzę, zachowały się także części miękkie.
— Znakomitą większość małżoraczków kopalnych, znamy tylko z muszelki, jaka przez miliony lat przetrwała w skale - powiedział prof. David Siveter, z Wydziału Geologii Uniwersytetu Leicester. — Aby zachowały się tkanki miękkie potrzebne są specjalne warunki. Znamy dotychczas tylko dwa takie przypadki skamieniałości tych zwierząt, gdzie poza muszelką przetrwały miękkie partie ciała.
W skład zespołu poza prof. Davidem Siveterem, weszli naukowcy brytyjscy: prof. Derek Siveter z Muzeum Historii Naturalnej Oxford University i dr Mark Sutton z Imperial College, a także prof. Derek Briggs z Yale University w USA. Swoje odkrycie badacze opisali w magazynie „Proceedings of the Royal Society B”.
Nieznany dotąd gatunek, który zachował się w skale otrzymał łacińską nazwę Nasunaris flata. Wchodzące w skład planktonu małżoraczki należą do skorupiaków do których naukowcy także zaliczają m.in. pchły morskie, czy krewetki. Po prawie pół miliarda lat od pojawienia się małżoraczków, ich krewniacy zamieszkują oceany na całym świecie wiele rzek, stawów i jezior.
Badaczom udało się zaobserwować organ Bellonciego, część utraconego w procesie ewolucyjnym oka ciemieniowego, występującego dziś jedynie u niektórych prymitywnych gadów. — Organ Bellonciego u małżoraczków udało nam się dostrzec po raz pierwszy - powiedział prof. David Siveter.