Znalezione w Chinach szczątki nieznanego nauce zwierzęcia od razu nasunęły badaczom skojarzenie z archeopteryksem, dino-ptakiem znanym ze szkolnych podręczników. Nowo odkryty gatunek, nazwany przez badaczy Epidexipteryx hui, żył jednak nieco wcześniej niż jego kuzyn (w okresie jurajskim, między 175 a 150 mln lat temu), miał też więcej niż on cech gadzich. Opis tego znaleziska publikuje najnowszy numer „Nature”.Było to niewielkie zwierzę, mniej więcej rozmiarów gołębia. Nie miało bynajmniej gołębiego charakteru, o czym świadczą przystosowane do polowania, zakończone długimi pazurami łapy. Poruszało się na tylnych nogach jak ptaki, jednak nie potrafiło wznieść się w powietrze. Jego przednie kończyny nie były jeszcze pokryte piórami o kształcie przystosowanym do lotu, jak to miało miejsce m.in. u archeopteryksa. Całe ciało tego nietypowego gada porastały pióra, które tworzyły niezwykle długi ogon.

Zdaniem naukowców znalezisko to pokazuje, że eksperymenty prowadzące do wytworzenia się zróżnicowanych, ozdobnych ptasich ogonów miały miejsce, jeszcze zanim powstały ptaki. To jeden z najstarszych dowodów na istnienie piór pełniących czysto ozdobne funkcje.

Prof. Fucheng Zhang z Chińskiej Akademii Nauk, główny autor badań, zaklasyfikował znalezisko do grupy maniraptorów (mających chwytne przednie kończyny). Chiński okaz to jednak mieszanka cech wielu różnych grup teropodów – dwunożnych mięsożernych dinozaurów, które poruszały się w postawie półwyprostowanej.